Luṭfullah Halīmī'nin Muṣarriḥatü'l-Esmā adlı sözlüğü (ا-خ) harfleri inceleme ve metin
Luṭfullah Halīmī's Muṣarriḥat al-Asmā dictionary (ا-خ) letters review and text
  1. Tez No: 833746
  2. Yazar: MERVE HASOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Muṣarriḥatü'l-Esmā, XV. yy. ikinci yarısında Anadolu'da yazılmış olup Arapça madde başı kelimelerin Farsça karşılıklarını veren satır altı tercümeli isimler sözlüğüdür. 872 (1467-1468) yılında daha çok Farsça-Türkçe sözlükleri ile bilinen Luṭfullah Ḥalīmī tarafından telif edilmiştir. Bazı maddelerde Türkçe karşılıklar da kayıtlıdır. Telif sebebi“nimet denizinde gark olmak için”sözüyle kısaca ifade edilen Muṣarriḥatü'l-Esmā, 872 (1467-1468) yılında Sultan II. Bayezid'e sunulmuştur. 884 (1479) yılında kopya edilmiş en eski istinsah tarihli nüshası Süleymaniye Kütüphanesi Ayasofya Böl. 4773 no.da kayıtlıdır. Diğer üç nüshası Ankara Milli Kütüphane Yazmalar Böl. No. 748, İstanbul Süleymaniye Kütüphanesi Laleli Böl. No. 3608/1 ve Sü. Esad Efendi Böl. No. 3275.te kayıtlıdır. Kahire ve Avusturya kütüphanelerinde de yazma nüshaları vardır. Bu çalışmada Muṣarriḥatü'l-Esmā'nın İstanbul Süleymaniye Kütüphanesi Ayasofya Böl. No. 4773 kayıtlı nüshası esas alınarak sözlük tertip, usul ve muhteva yönüyle tanıtılacak ve sözlüğün“elif-ḫı”harfleri arasında yer alan maddeler ve tanımları verilecektir.
Özet (Çeviri)
Muṣarriḥat al-Asmā written in Anatolia in the second half of the XVth century, is a dictionary of nouns with inline translation that gives the Persian equivalents of Arabic headwords. It was written in 872 (1467-1468) by Luṭfullah Ḥalīmī, who is mostly known for his Persian-Turkish dictionaries. Turkish equivalents are also recorded in some articles. Muṣarriḥat al-Asmā, the reason for which is briefly stated as“to be immersed in the sea of blessings”, was presented to Sultan Bayezid II in 872 (1467-1468). Copied in 884 (1479), the earliest copy is recorded in the Süleymaniye Library, Hagia Sophia Section, no. 4773. 4773 no. The other three copies are in Ankara National Library Manuscripts Section. No. 748, Istanbul Süleymaniye Library Laleli Div. No. 3608/1 and Sü. Library Esad Efendi Div. No. 3275. There are also manuscript copies in Cairo and Austrian libraries. In this study, the copy of Muṣarriḥat al-Asmā recorded in Istanbul Suleymaniye Library, Hagia Sophia Div. No. 4773 of Muṣarriḥat al- Asmā, the dictionary will be introduced in terms of organization, method and content, and the articles between the letters“elif-hı”and their definitions will be given.