Lâmiʻî Çelebi Dîvânı'nın bağlamlı dizini ve işlevsel sözlüğü
Contextual index and functional dictionary of Lâmi̇'î Çelebi̇'s Dîvân
  1. Tez No: 833747
  2. Yazar: ESRA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 2834
Özet
16. yüzyılın büyük şairlerinden olan Lâmi'î Çelebi, Bursa'da doğmuş ve yaşamış, Molla Câmî'den yaptığı çeviriler dolayısıyla tezkire yazarlarınca Câmî-i Rum olarak anılmıştır. Asıl adı Mahmud, babasının adı Osman ve dedesi meşhur Nakkaş Ali'dir. Lâmi'î Çelebi, Emir Ahmed Buhârî'ye intisap ederek Nakşibendî tarikatine girmiştir. Lâmi'î Çelebi'nin mürettep bir dîvânı vardır. Dîvân dîbâce ve 5 defterden oluşmaktadır. Lâmi'î Çelebi Dîvânı kelime kadrosu bakımından oldukça zengindir. Malzeme olarak tasavvuf, sosyal hayat, edebî sanatlar, arkaik kelimeler, az kullanılan deyim ve atasözleri vb. bakımından oldukça zengin bir dîvândır. Bu tez ile, TEBDİZ sisteminden yararlanarak Lâmi'î Çelebi Dîvânı'nın anlam dünyasının daha iyi anlaşılabilmesi için bağlamsal dizini ve işlevsel sözlüğü hazırlanmıştır. Dîbâce sözlüğe dahil edilmemiştir. Tez metni olarak Hamit Bilen Burmaoğlu'nun mevcut doktora tezi kaynak olarak alınsa da, dîvân metni tekrar gözden geçirilmiş, düzeltmeleri yapılmış ve daha sonra metnin sözlüğü oluşturulmuştur. İnceleme kısmında ise dîvânın sözvarlığına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lâmi'î Çelebi, one of the greatest poets of the 16th century, was born and lived in Bursa; biographers referred to him as Câmî-i Rum as a reference to his translations of Molla Câmî. His real name was Mahmud; son of Osman and grandson of renowned miniature artist Nakkaş Ali. İnitiated by Emir Ahmed Buhârî, Lâmi'î Çelebi joined the order of Naqshbandi. Lâmi'î Çelebi's mürettep Dîvân consists of dîbâce and 5 defter. Lâmi'î Çelebi's Dîvân has an exceptionally rich selection of vocabulary. Skillfully using mysticism, social life, literary arts, old Turkish words, rare proverbs and idioms, he has created a substantial dîvân. Making use of the TEBDIZ system, this dissertation aims at producing a contextual index and a functional glossary to facilitate better understanding of the semantic world of Lâmi'î Çelebi's Dîvân. Dîbâce has not been included in the glossary. Although this dissertation uses Hamit Bilen Burmaoğlu's doctoral dissertation as a reference, the Dîvân text has been reviewed and corrections have been made before creating the glossary. The research section focuses on language and rhetoric.