Bursalı Lâmi'î Çelebi Dîvânı'nda tipler ve kişilikler
Types and personalities in Bursalı Lamii Çelebi Divan
  1. Tez No: 921876
  2. Yazar: MERYEM AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN KILIÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Klasik Türk edebiyatı metinleri üzerine farklı tahlil çalışmaları yapılmaktadır. Bu tahlil çalışmaları arasında önemli bir başlık da metinlerde yer alan tipler ve kişiliklerin tespitidir. Klasik Türk edebiyatı metinlerinde şairlerin şiirlerinde ortak olarak bulunan tipler ve kişiliklerin şair üslubu özelinde değerlendirilmesi, onun üslubunun farklılıklarını ortaya koymak bakımından önemlidir. Bu çalışmada 16. yüzyıl divan şairlerinden Lâmiʿî Çelebi'nin Dîvân'ında tipler ve kişilikler üzerine bir yoğunlaşma söz konusudur. Çalışmada Lâmiʿî Çelebi Dîvânı'ndaki unsurlar tespit edilecek ve gelenek içindeki diğer kullanımlar ile olan benzerlik ve farklılıklar ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Different analysis studies are carried out on classical Turkish literature texts. An important topic among these analysis studies is the identification of the types and personalities in the texts. Evaluating the types and personalities that are common in the poems of poets in classical Turkish literature texts, specifically the poet's style, is important in terms of revealing the differences of his style. In this study, there is a concentration on the Divan of Lamiʿi Çelebi, one of the 16th century divan poets, through types and personalities. With this study, the elements in the Divan of Lamiʿi Çelebi will be determined and the similarities and differences with other uses in the tradition will be tried to be revealed.