Gendered politics of food: An analysis on women in agrifood cooperatives in Ankara
Gıdanın toplumsal cinsiyetli siyaseti: Ankara'da tarımsal gıda kooperatiflerindeki kadınlar üzerine bir analiz
- Tez No: 833767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN TOPAL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Hem dünyada hem Türkiye'de gıda sorunu giderek büyüyerek şiddetlenen bir hal almaktadır. Sorunun daha yapısal olarak gıda üretim, bölüşüm ve tüketim dinamiklerinde olduğunu fark eden araştırmacı ve aktivistler alternatif arayışlarına yönelmişlerdir. Bu noktada ortak kanı kadınların hem gıda üreticisi hem de gıda güvencesiz olarak tuttukları paradoksal pozisyondan dolayı, toplumsal cinsiyet eşitliğinin gıda sistemlerinde önemli bir yeri olduğudur. Dünya yazınında toplumsal cinsiyet perspektifinin yeri gıda çalışmaları için her ne kadar merkez konumda olsa da, Türkiye'de bu perspektiften bakan çalışmaların sayısı sınırlıdır. Buradan yola çıkarak bu tez, Türkiye'de gıda zincirlerinde yaşanan sorunların, toplumsal eşitliğine dayanan topluluk temelli gıda ağı yapılarıyla iyileştirilmesi önündeki fırsat ve engelleri araştırmaktadır. Bu amaçla, dünyada ve Türkiye'de tarım-gıda sistemlerinin dönüşümünün ve alternatif gıda ağlarının yükselişinin izi sürülmektedir. Ayrıca Türkiye'de toplumsal cinsiyet eşitliği odaklı alternatif gıda ağlarının durumunu inceleyebilmek için bu tez, Ankara'da tarım-gıda kooperatiflerine üye on dört kadınla yapılan derinlemesine mülakatlara dayanan bir saha çalışması içermektedir. Bu çalışmanın bulguları, alternatif bir gıda ağının henüz tam olarak oluşmadığını ve oluşumunun önünde kooperatifçilik anlayışının gelişmemesi ve kadınların kooperatifler içinde sömürülmesi gibi bazı engeller olduğunu göstermektedir. Buna rağmen, Ankara'da böyle bir yapılanmanın sosyal ve ekonomik dayanışmayı, kırsal kalkınmayı ve kadınların söz ve görünürlüğünü artırmak gibi umut verici potansiyelleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The food is becoming increasingly acute problem both in the world and in Turkey. Realizing that the problem is in the dynamics of food production, distribution and consumption, researchers and activists have turned to search for alternatives. At this point, the common opinion is that gender equality has an important place in food systems due to the paradoxical position of women as being both food producers and food insecure. Although the place of gender perspective in the world literature is central for food systems studies, the number of research from this perspective in Turkey is limited. Based on this, this thesis explores the opportunities and barriers to ameliorating the problems in food chains in Turkey with community-based food networks based on gender equality. To that end, the transformation of agri-food systems and the rise of alternative food networks (AFNs) are traced in the world and in Turkey. In addition, based on in-depth interviews with fourteen women who are members of agri-food cooperatives in Ankara this thesis examines the status of gender equality-oriented AFNs in Turkey. The findings of this study show that an AFNs has not yet been fully formed and there are some obstacles to its formation, such as the lack of development of cooperative understanding and exploitation of women within the cooperatives among others. Despite that, there are promising potentials of such a structuring in Ankara, like increasing social and economic solidarity, rural development and women's say and visibility.