Biliyer drenaj yapılan distal malign darlıklarda kan bilirubin düşme süresini etkileyen faktörler
Factors i̇nfluencing blood bilirubin decline duration in distal malignant biliary obstructions with biliary drainage
  1. Tez No: 833775
  2. Yazar: ZARIFA RUSTAMOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN PARLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Distal malign biliyer darlıklar (DMBD) ekstrahepatik sarılığın nedenlerinden biridir. Bu hastalara preoperatif veya palyatif biliyer drenaj amacıyla perkütan biliyer kolanjiyografi (PTK) ve endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi (ERKP) işlemleri yapılmaktadır. Bu çalışmanın amacı girişimsel işlem yapılan DMBD'lı hastalarda işlem sonrası bilirubin düşme süresini etkileyecek faktörlerin araştırılmasıdır. Çalışmaya Temmuz 2022-Haziran 2023 tarihleri arası Hacettepe Üniversitesi Gastroenteroloji ve Non-Vasküler Girişimsel Radyoloji Bölümlerine sarılık ile başvuran toplam 34 DMBD'ı olan hastalar dahil edildi. Hastalara ERKP sırasında metal/plastik stentler, PTK sırasında 8/10 French (F) kateterler yerleştirilerek drenaj sağlandı. İşlem öncesi hastaların laboratuvar test sonuçları (trombosit sayısı, INR, karaciğer fonksiyon testleri, kan total ve direkt bilirubin düzeyleri) ve görüntülemeleri, işlem sonrası 1.gün, 1.hafta, 2.hafta, 3.hafta ve 4.hafta total ve direkt bilirubin değerleri kayıt edildi. Takipte total ve direkt bilirubin düşme oranları hesaplandı ve işlem sonrası gelişen komplikasyonlar kayıt edildi.
Özet (Çeviri)
Distal malignant biliary obstructions (DMBO) are one of the causes of extrahepatic jaundice. For these patients, percutaneous biliary cholangiography (PTC) and endoscopic retrograde cholangiopancreatography (ERCP) procedures are performed for preoperative or palliative biliary drainage. The aim of this study is to investigate the factors affecting the duration of bilirubin decrease after interventional procedures in patients with DMBO. The study included total of 34 patients with DMBO who presented with jaundice to the Gastroenterology and Non-Vascular İnterventional Radiology Departments of Hacettepe University between July 2022 and June 2023. During ERCP metal/plastic stents and during PTC 8/10 F catheters were placed for drainage. Before the procedures, patients' laboratory test results (platelet count, INR, liver function tests, total and direct bilirubin levels) and imaging were recorded. Total and direct bilirubin values were recorded on 1st post-procedure day, 1st week, 2nd week, 3rd week and 4th weeks. The rates of decrease of total and direct bilirubin levels during follow-up were calculated, and complications occurring after the procedures were recorded.