Yetişkinlerde maneviyatın psikolojik iyi oluş üzerindeki etkisinin incelenmesi
The effect of spirituality on psychological well-being in adults study of the effect
  1. Tez No: 833784
  2. Yazar: AYSUN KURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma ile yetişkinlerde maneviyatın psikolojik iyi oluş üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlamaktadır. Çalışmanın örneklemi google forms üzerinden ulaşılan 18-65 yaş aralığındaki gönüllü 290 kadın ve 124 erkek toplam 414 katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışma nicel bir araştırma olup, araştırma yöntemi olarak ilişkisel tarama modeli planlanmıştır. Katılımcılara demografik bilgilerini elde etmek için veri toplama aracı olarak Sosyo-Demografik Veri Formu kullanılmıştır. Kişilerin psikolojik iyi oluşları“Perma Beş Boyutlu İyi Oluş Ölçeği”ile, maneviyatları“Maneviyat Ölçeği”ile, dayanıklılıkları“Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”ile ve son olarak mutlulukları“Mutluluk Ölçeği”uygulanarak değerlendirilmiştir. Çalışmada veri analizi için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik bilgilerine dair tanımlayıcı veriler frekans tabloları şeklinde verilmiştir. Sonuç olarak; yetişkinlerin maneviyatı ile psikolojik iyi oluşları arasında pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler olduğu bulunmuştur. Araştırmanın son kısmında bulgulardan elde edilen sonuçlar değerlendirilmiş, ilişkili çalışmalar ve literatür ışığında tartışılarak yorumlanmış ve öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the effect of spirituality on psychological well-being in adults. The sample of the study consists of a total of 414 volunteers, 290 women and 124 men, aged 18-65, who were reached via Google forms. The study is a quantitative research and a relational screening model was planned as the research method. Socio-Demographic Data Form was used as a data collection tool to obtain demographic information about the participants. People's psychological well-being was evaluated by applying the“Perma Five-Dimensional Well-Being Scale”, their spirituality by the“Spirituality Scale”, their resilience by the“Psychological Resilience Scale”and finally their happiness by the“Happiness Scale”. SPSS 25.0 package program was used for data analysis in the study. Descriptive data about the sociodemographic information of the participants are given in the form of frequency tables. In conclusion; It was found that there were positive, statistically significant relationships between adults' spirituality and psychological well-being. In the last part of the research, the results obtained from the findings were evaluated, discussed and interpreted in the light of related studies and literature, and suggestions were made.