Sociopolitical analysis of anti-drug policies in Mexico: The case of Felipe Calderón's drug war
Meksika'daki uyuşturucu karşıtı politikaların sosyopolitik analizi: Felipe Calderón'un uyuşturucu savaşı vakası
  1. Tez No: 833813
  2. Yazar: ZEYNEP ERKOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN TOPAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Latin ve Kuzey Amerika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu tez, Meksika devletinin artan başarısızlık tartışmalarına istinaden, enstitüleşme kavramı, failed state tartışmaları ve sosyal dışlanma ve alt kütür kavramları arasındaki iç içe geçmiş ilişkiyi keşfetmektedir. Bu çalışma, Calderón'un uyuşturucu savaşını sosyo-politik bir analizle inceleyerek, ulus-devletlerin politik ve sosyal enstitüleşme süreçlerinin sosyolojik boyutlarını anlamanın önemini vurgulamaktadır. Ek olarak, bu çalışma, enstitüleşmenin devlet hatalarındaki rolünü öne çıkararak ve siyasi ve ekonomik yönlerin yanı sıra sosyal bağlamın da göz önünde bulundurulması gerekliliğine vurgu yaparak, sosyal dışlanma kapsamındaki alt kültürel kalıpların ulus-devletlerin istikrarsızlığına olan etkisini ortaya koymaktadır. Dolayısıyla, bu araştırma, Meksika'daki uyuşturucu madde ticareti alt kültürünün toplumsal eksiklikleri tamamlayarak 'derin devlet' olgusuna yol açtığı sonucuna ulaşmıştır. Dahası, bu çalışmada gerçekleştirilen politik analiz, Meksika devletinin temel başarısızlığının toplumsal alanın ihmal edilmesinde ve DTO'lar (Uyuşturucu Kaçakçılığı Örgütleri) ile devlet arasındaki bağlantının yanlış yorumlanmasında yattığını ortaya koymaktadır. Buna binaen, bu tezin sonucunda, DTO'lar ile devlet arasındaki etkileşimin sosyolojik temellere dayandığının tanınması ve Meksika'daki DTO'ların devlet ve toplumla iç içe geçmiş ilişkisinin karmaşıklığını çözmek için alan çalışmalarının öneminin vurgulanması savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the interwoven relationship between the notion of institutionalization, the discourse of failed state, and the concepts of social exclusion and subculture particularly within the context of Mexico's escalating fragility debates. Through an examination of Calderón's drug war through a socio-political analysis, this study underscores the significance of understanding the sociological dimensions of political and social institutionalization processes of nation-states. Furthermore, by highlighting the role of institutionalization in state failures and emphasizing the need to consider social context alongside political and economic aspects, the study reveals the impact of subcultural patterns within the scope of social exclusion on the instability of nation-states. Hence, the study concludes that the narco-trafficking subculture in Mexico can complement societal shortcomings, leading to a 'hidden state' phenomenon. Moreover, the political analysis conducted in this study reveals that the primary failure of the Mexican state lies in its neglect of the social sphere and its misinterpretation of the interconnected relationship between DTOs (Drug Trafficking Organizations) and the state. Therefore, the conclusion of this thesis advocates for recognizing the interplay between DTOs and the state, grounded in sociological foundations, and underscores the importance of fieldwork to unravel the complexities of Mexican DTOs' intertwined relationship with the state and society.