Eccentric characters as social commentary: A comparative analysis of Ignatius J. Reilly and Kilgore Trout
Sosyal yorum olarak eksantrik karakterler: Ignatıus J. Reılly ve Kılgore Trout'un karşılaştırmalı bir analizi
  1. Tez No: 943621
  2. Yazar: ROJDA SANCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ EDİS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Toplumsal sorunları eleştirmek amacıyla hiciv ve kara mizahı ustalıkla kullanmalarıyla tanınmış olan John Kennedy Toole ve Kurt Vonnegut Jr. eserleriyle tarihin tozlu sayfalarına kalıcı imzalarını atmayı başarmış Amerikan yazarlarındandır. Bu tezde ele alınılacak olan eserlerinde her iki yazarın da eksantrik, anti-protagonist olarak tanımlanabilecek ana karakterleri romanlarının merkezine konumlandırıp, bu protagonistler üzerinden kapitalizm, tüketimcilik, toplumsal yapıların bozulması ve siyahi bireylerin maruz kaldığı yapısal eşitsizlikleri daha sonra detaylı olarak anlatılacağı üzere kendilerine has hiciv kullanım teknikleriyle eleştirmektedirler. Tezin ilerleyen sayfalarında ele alınacak olan eserlerin genel olarak detaylı analizi yapılıp; yazıldığı dönem, Alıklar Birliği (1963) ve Şampiyonların Kahvaltısı (1973), üzerinden yazarların içinde bulundukları periyodun eserlerine yansımasının analizinin teorik çerçeveler içerisinde yapılması hedeflenmektedir. Ayrıca, bu çalışmada yazarlar ve protagonistleri arasındaki ilişki araştırılıp, bu karakterlerin edebi alter egolarının bir versiyonu mu yoksa yaratıcılarının sadece toplumsal problemleri, ciddiyetsiz bir şekilde yansıtması için oluşturdukları kurgudan mı ibaret olduğu tartışılmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
John Kennedy Toole and Kurt Vonnegut Jr. are among the prominent American authors who have secured a lasting place in the annals of literary history through their masterful use of satire and dark humor to critique social issues. In the works examined in this thesis, both authors position eccentric, anti-protagonist figures at the center of their narratives. Through these protagonists, they critique capitalism, consumerism, the degradation of social structures, and the structural inequalities faced by Black individuals, topics that will be explored in detail in subsequent sections, along with each author's distinctive techniques of satire. This thesis aims to provide a comprehensive analysis of A Confederacy of Dunces (1963) and Breakfast of Champions (1973), within their historical and sociopolitical contexts, highlighting how the periods in which of these novels were written are reflected in the authors' works through a theoretical framework. Additionally, this study will investigate the relationship between the authors and their protagonists as well as an analytical comparison between these two authors and the characters, questioning whether these characters represent literary alter egos or merely serve as fictional characters created to satire societal problems in an unserious, ironic manner.