Türkiye'de bisküvi endüstrisi işletmelerinin ekonomik yapıları ve yaptıkları pazarlama araştırmaları
Economic structure of biscuit firms and their marketing research in Turkey
- Tez No: 83382
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Doktora Tezi TÜRKİYE'DE BİSKÜVİ ENDÜSTRİSİ İŞLETMELERİNİN EKONOMİK YAPILARI VE YAPTIKLARI PAZARLAMA ARAŞTIRMALARI F. Handan GİRAY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman:Prof.Dr.Ahmet ERKUŞ Tez çalışması olarak bu konunun ele alınmasının en Önemli nedeni, hızlı gelişmesine ve Türkiye ekonomisine olan katkılarına karşın, bisküvi sanayinin karşılaştığı pek çok önemli sorunun bulunmasıdır. Bunlar; istenilen kalite, miktar ve zamanda hammadde sağlayamama, kalifiye eleman bulamama ile iç ve dış pazarlarda ortaya çıkan dönemsel tıkanıklıklardır. Bisküvi sanayinin diğer sanayi dallarına göre daha az uzmanlık bilgisi gerektirmesi ve yukarıda belirtildiği gibi sermayedarlar açısından sektörü cazip kılan diğer özellikleri dolayısıyla Türkiye'de bisküvi fabrikalarının sayısı artış göstermektedir. Bu durum ilk bakışta olumlu görülebilmekle birlikte, zaman zaman sektörün sorunlarını ortaya çıkaran en önemli neden olmaktadır. Çünkü herhangi bir pazar araştırması yapmaksızın piyasaya giren ve pazarlama araştırması yapmaksızın üretimlerini sürdüren bu küçük firmalar, hem kendileri sorunlar yaşamakta ve hem de yarattıkları haksız rekabet ortamı nedeniyle piyasadaki diğer firmalara yaşatmaktadırlar. Araştırmanın diğer önemli bir amacı da pazarlama araştırmalarının ve bu araştırmalarda yaygın olarak kullanılan çok değişkenli analiz yöntemlerinin tanıtılmasıdır. Bu amaçla çok değişkenli analiz yöntemlerinden Conjoint Analiz kullanarak, bisküvi tüketimini etkileyen faktörler belirlenmiştir. Buna göre, öğrencilerin bisküvi tercihlerinin belirlenmesinde en etkili faktör %68,62'lik payı ile çeşittir. Bunu % 23,42 ile marka izlemektedir. Bisküvi tercihlerini en az etkileyen faktör ise %7,96 ile fiyattır. Başka bir deyişle, öğrenciler bisküvi satın alırken, çeşide göre seçim yapmaktadırlar. Marka ve fiyat, bisküvi satın alma kararının alınmasında çok önemli kriterler değildir. Elde edilen sonuçlara göre, tüketiciye en yüksek fayda sağlayan markalar Ülker (2,502) ve Eti (2,397)'dir. Bifa (- 1,793) ve Saray (-3,106)'ın negatif fayda katsayılarına sahip oldukları görülmektedir. 1999, sayfa 143. ANAHTAR KELİMELER: Bisküvi, Pazarlama Araştırmaları, Sektör Analizi, Çok Değişkenli İstatistik, Verimlilik Analizi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis ECONOMIC STRUCTURE AND MARKETING RESEARCH OF BISCUIT FACTORIES IN TURKEY F. Handan GİRAY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor:Prof.Dr.Ahmet ERKUŞ The most important reason to be carried out this study is biscuits sector has so many serious problems although it has been developed quickly and has a contribution to Turkish Economy. Those problems are lack of raw material, which is not in enough quality, quantity and in time, qualified personnel and some periodical crisis in the domestic and external markets. The number of biscuit factories is getting increased in Turkey and it also makes trouble in the market as they enter to the market without any market research. The main issue of the study is introducing multivariate analysis techniques, which are applied in marketing research. Conjoint Analyze, which is the one important multivariate analysis techniques, has applied to analyze factors that are important in biscuits buying preferences. The diversity has been determined as the most important factor on buying decision of biscuits by a 68.62% and brand by a 23.42% follows h, according to the Conjoint analyze. The factor, which is the least influence on buying of biscuits, is price by a 7.96%. The brands, which provide consumer with the highest utility, are Ulker (2.502) and Eti (2.397). Bifa (-1.793) and Saray (-3.106) have negative utility coefficients. 1999, pJ43 KEY WORDS: Biscuit, Marketing Research, Sector Analysis, Industrial Analysis, Multivariate Analysis, Productivity Analsysis 11