Karbon kaynağı olarak kullanılan metanolun domates bitkisinde verim ve nitrat asimilasyonu üzerine etkisi
The Effect of methanol used as a carbon source on the yield and nitrate assimilation of tomato plant
  1. Tez No: 83383
  2. Yazar: MELEK GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN TABAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Doktora Tezi KARBON KAYNAĞI OLARAK KULLANILAN METANOLUN DOMATES BİTKİSİNDE {Lycopersicum esculantumL.) VERİM VE NİTRAT ASİMİLASYONU ÜZERİNE ETKİSİ Melek GÜRBÜZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Süleyman TABAN Bu çalışmada, karbon kaynağı olarak kullanılan metanolun domates bitkisinde verim ve nitrat asimilasyonu üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, yapraktan uygulanan metanol ve metanol+azot kaynaklarının etkileri iki yıllık tarla denemesiyle, kökten uygulanan metanol+azot ve azot kaynaklarının etkileri ise bir sera denemesiyle araştırılmıştır. Bunun yanında, metanol+azot ve azot kaynaklarının tohumun çimlenme hızı ve oram üzerine etkisi de belirlenmiştir. Tarla denemelerinde yapraklara uygulanan metanol % 10 oranında, azot kaynaklan ise % 0.1 glisin veya eşdeğer miktarda azot (nitrat, üre, amonyum nitrat) içerecek şekilde hazırlanmış ve yapraklara 5 kez uygulanmıştır. Birinci yıl tarla denemesinde en yüksek meyve verimi metanol ve metanol+üre uygulamaları ile alınmıştır. Bu uygulamalar kontrol bitkileri ile karşılaştırıldığında meyve verimini sırasıyla % 38.6 ve % 39.3 oranında artırmış ve bu artışlar istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. İkinci yıl denemesinde ise meyve verimlerinde uygulamalar arasında istatistiksel olarak farklılık bulunmamış ancak aynı uygulamalar kontrol bitkileri ile karşılaştırıldığında meyve verimini % 17.6 ve % 15.2 oranında artırmıştır. İkinci yıl tarla denemesinde yaprakta ölçülen nitrat redüktaz aktivitesi en fazla % 17.7 artış ile metanol+nitrat uygulamasında elde edilmiş ve bu uygulamanın enzim aktivitesi üzerine etkisi istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Üç dönemde alınan yaprak örneklerinde belirlenen nitrat redüktaz aktivitesi zamana bağlı olarak azalma eğilimi göstermiştir. Aynı yaprak örneklerinde toplam klorofil içerikleri ise metanol ve metanol+üre uygulamaları ile % 20.7, nitrat uygulaması ile %17.2 oranında artış göstermiş ve bu artışlar istatistiksel olarak önemli bulunmuştur. Yaprak uygulamalarının tamamlanmasından sonra alınan yaprak örneklerinde, birinci yıl denemesinde belirlenen N ve Zn içerikleri yaprak uygulamaları ile önemli artışlar göstermiş ancak ikinci yıl yaprak uygulamalarının yaprak besin içerikleri üzerine etkileri önemli bulunmamıştır. Sera şartlarında perlitte besin çözeltileri ile yetiştirilen bitkilere kökten azot ile beraber metanol uygulanması bitkilerde toksik etki yaratmıştır. Bitkilerde kuru madde, nitrat redüktaz aktivitesi, toplam klorofil içerikleri önemli oranlarda düşmüş, bunun yanında bitkilerin N, P, K, Fe, Cu, Zn ve Mn alımları da önemli oranlarda azalmıştır. Metanol ve azot kaynaklarının tohum çimlenme hızı üzerine etkisi metanol içeren ve içermeyen ortamda 72.saate kadar nitrat uygulamasında, 72.saatten 96.saate kadar da amonyum nitrat uygulamasında en yüksek olmuştur. Metanol sadece nitrat veya glisin ile beraber kullanıldığında tohum çimlenme oranım pozitif yönde artırmıştır. Ancak her iki uygulama da % 100 çimlenme sağlayan amonyum nitrat (metanol içermeyen) uygulamasının altında kalmıştır. 1999, 116 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Metanol, karbon kaynağı, nitrat redüktaz aktivitesi, klorofil, çimlenme, domates (Lycopersicum esculantum L.)
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. Thesis THE EFFECT OF METHANOL USED AS A CARBON SOURCE ON THE YIELD AND NITRATE ASSIMILATION IN TOMATO PLANT {Lycopersicum escuhmtum L.) Melek GÜRBÜZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Süleyman TABAN In this study, the effect of methanol used as a carbon source on yield and nitrate assimilation in tomato plants was investigated. For this purpose, methanol and methanol+nitrogen sources were applied by foliar application in two seasons of field trials, and a greenhouse experiment was carried out on root application of methanol+nitrogen and nitrogen sources. In addition, the effect of methanol+nitrogen and nitrogen sources on seed germination was investigated. Foliar applications of methanol (10 %) and nitrogen sources (0.1% glycine and equivalent amounts of nitrogen from nitrate, urea and ammonium nitrate) were prepared and sprayed onto the plants 5 times in the field trials. In the first year of the field trial, the highest fruit yields were obtained with methanol and methanol+urea applications. These applications increased the fruit yield by 38.6 % and 39.3 % respectively, these increments were statistically significant In the second year of the field trial, however, for the same applications the yield increase was found to be statistically insignificant although the foliar applications increased the fruit yield by 17.6 % and 15.2 % respectively when compared to control plants. In the second year of the field trial, of the foliar applications only methanol+nitrate gave the highest nitrate reductase activity. The nitrate reductase activity was increased by 17.7 % which was statistically significant Nitrate reductase activity showed a tendency to decrease depending on leaf samples taken in 3 consecutive periods. Total chlorophyll content determined in the same leaf samples was increased significantly by the application of methanol (20.7 %), methanol+urea (20.7 %) and nitrate (17.2 %). In leaf samples taken after all foliar applications had been completed, N and Zn contents were increased significantly by the foliar applications in the first year, however there was no effect on the leaf nutrient levels in the second year. Methanol and nitrogen sources applied via the root system to tomato seedlings grown in perlite with nutrient solutions caused toxicity. Dry matter, nitrate reductase activity and chlorophyll content of the plants decreased significantly and N, P, K, Fe, Cu, Zn and Mn uptake diminished drastically. The effect of methanol and nitrogen sources on the rate of seed germination in both methanol containing and noncontaining applications was found to be higher in nitrate application till 72 hrs, however ammonium nitrate was found to be more effective after 72 hrs in the rate of germination. Methanol had a positive effect on seed germination(%) when methanol was used with nitrate or glycine. However both applications gave lower values than the ammonium nitrate (without methanol) application which gave 100 % seed germination. 1999, 116 pages KEY WORDS: Methanol, carbon source, nitrate reductase activity, chlorophyll, germination, tomato (Lycopersicum esculantum L.)