Parasagital meningiomlarda cerrahi, gama knife ve kombine tedavi sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of surgical, gamma knife and combined treatment results in parasagital meningiomas
  1. Tez No: 833826
  2. Yazar: BERK BURAK BERKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERDAL COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Parasagittal menengiomlar, superior sagittal sinüse invazyon durumlarına bağlı olarak tedavi açısından zorluklar yaratırlar. Cerrahi eksizyon kür açısından önemli olmakla beraber, total rezeksiyon sırasında lezyonun superior sagittal sinüsle ilişkisine bağlı olarak sinüs kanaması, sinüs oklüzyonu, pozisyona bağlı hava embolisi, sinüs oklüzyonuna bağlı venöz enfakt gibi tehlikeli komplikasyonlarla karşılaşılabilinmektedir. Ancak komplikasyondan kaçınılma amacıyla tümör rezidüsü bırakmakta, tümör nüksüne neden olabilmektedir. Tümör nüksünü engelleme amacıyla gamma knife radyocerrahi tümör rezidülerine başarılı ile uygulanabilmektedir. Bu sebeple komplikasyonlardan kaçınmak amacıyla parasagittal menejiomlarda kombine tedavi günümüzde başarıyla uygulanılmaktadır. Bu çalışmada parasagittal meningiomlarda cerrahi, gama knife ve kombine (cerrahi+gama knife) tedavi yöntemlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Pamukkale Üniversitesi hastanesi Beyin ve sinir cerrahi kliniklerinde tedavi gören hastalar taranarak çalışmaya dahil edilmiştir. Cerrahi, Gamma Knife ve kombine tedavi şeklinde 3 grupta incelenen hastalara Simpson Rezeksiyon sınıflaması, Sindou sınıflaması, tümör lokalizasyonu, demografik ve klinik veriler arşiv taraması ile retrospektif incelenmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastalar yaş ortalaması 56 olup ve kadın cinsiyet %68,4 erkek cinsiyet ise %31,6 oranındadır. Tümör lokasyonu gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte (p=0,121), en sık görülen meningioma parietal lob yerleşimlidir. Tümör tutulumu superior sagittal sinus bölgesinde tüm gruplar içerisinde orta 2/3 bölgesinde daha fazla görülmüştür (p=0,269). Arka 3/3 konumlanmış tümörlerde GK tercih edilirken ön 1/3 bölgesinde cerrahi tercihi daha fazla görülmüştür. Simpson grade 4 post operatif sonucu olan hastaları kombine grupta gamma knife uygulanmıştır. Tedavi planlanması esnasında, hastaların klinik durumları, meningioma lokasyonlarına ve menengiomların superior sagittal sinüs ile ilişkilerinin göz önünde bulundurulması gerektiğini düşünmekteyiz. Sindou Grade 4-5-6 hastalarda cerrahide tam rezeksiyon yerine Simpson grade 4 rezeksiyon hedeflenerek, kalan rezidüye post operatif gamma knife radyocerrahi uygulanmasının tümör nüksüne engel olacağı ve aynı zamanda superior sagittal sinus hasarına bağlı meydana gelecek mortalite veya morbiditenin azaltılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Parasagittal meningiomas present treatment challenges due to their invasion into the superior sagittal sinus. While surgical excision is crucial for a cure, it can lead to dangerous complications, such as sinus bleeding, sinus occlusion, position-related air embolism, and venous infarction, depending on the lesion's relationship with the superior sagittal sinus. Nevertheless, in an effort to prevent complications, leaving tumor residue may result in tumor recurrence. In such cases, Gamma Knife radiosurgery can be successfully applied to residual tumor tissue to prevent recurrence. Consequently, a combined treatment approach is now being successfully employed for parasagittal meningiomas to minimize complications. This study aims to compare surgical, Gamma Knife, and combined (surgery + Gamma Knife) treatment methods for parasagittal meningiomas. Patients receiving treatment at Pamukkale University Hospital Brain and Neurosurgery Clinics were scanned and included in the study. The patients, who were divided into three groups for analysis based on surgical, Gamma Knife, and combined treatments and the patients were classified according to Simpson Resection classification, Sindou classification, tumor localization and patiemt's demographic and clinical data reviewed retrospectively through an archival search. The average age of the patients included in the study was 56 years old, with 68.4% being female and 31.6% male. Although tumor location did not show statistical significance between groups (p=0.121), the most common location for meningiomas was in the parietal lobe. Tumor involvement in the superior sagittal sinus region was more common, occurring in the middle 2/3 region among all groups (p=0.269). Surgical treatment was preferred for tumors located in the posterior 3/3 region, whereas surgeries were chosen for tumors in the anterior 1/3 region. Gamma Knife radiosurgery was administered to patients with a Simpson grade 4 post-operative outcome in the combined group. We believe that during treatment planning, it is crucial to consider the clinical conditions of the patients, the location of the meningiomas, and their relationship with the superior sagittal sinus. We propose that for patients with Sindou Grade 4-5-6 meningiomas, the goal should be achieving a Simpson grade 4 resection rather than complete resection. This approach allows for post-operative Gamma Knife radiosurgery to address any residual lesions, preventing tumor recurrence, while simultaneously reducing the risk of mortality or morbidity resulting from superior sagittal sinus damage.