İntravitreal tedavi uygulanan diyabetik maküler ödemli hastalarda optik koherens tomografi parametrelerinin prognostik değeri
Prognostic value of optical coherence tomography parameters in diabetic macular edema patients using intravitreal treatment
- Tez No: 833825
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KADAYIFÇILAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (HÜTF) Göz Hastalıkları Anabilim Dalında Ocak 2023-Temmuz 2023 tarihleri arasında retrospektif olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya HÜTF Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Retina Biriminde diyabetik makula ödemi nedeniyle tedavi uygulanan 107 hastanın 143 gözü dahil edildi. Hastalar intravitreal tedavi türüne göre üç gruba ayrıldı: Sadece intravitreal ranibizumab uygulanmış hastalar Grup 1, sadece intravitreal aflibercept uygulanmış hastalar Grup 2 ve sonradan intravitreal deksametazon tedavisine geçilmiş olan hastalar Grup 3 olarak değerlendirildi. Hastaların temel demografik bilgileri (yaş,cins), başlangıç HbA1c değeri, çalışma süresince yapılan enjeksiyon sayısı, ranibizumab ve aflibercept enjeksiyon tedavisi alan gruplarda kliniğimize ilk başvurduğu andaki, üç enjeksiyon sonrası, 6. ay ve 12.ay takiplerinde ve deksametazon implantı tedavisi alan grupta ise steroid tedavisi öncesi, 12.ay ve 18.ay takiplerinde optik koherens tomografi (OKT) bulgularındaki değişiklikler (OKT enflamatuar biobelirteçler, santral retinal kalınlık) ve en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) kaydedildi. OKT verileri, spektral domain OKT (SD-OKT) (Heidelberg Spectralis, Heidelberg, Almanya) ile elde edildi. Tüm SD-OKT görüntüleri, 6x6mm'lik bir alan üzerinde 25 taramadan oluşan fovea merkezli makular taramalardı. OKT verilerine santral retina kalınlığı, santral 1000 μm alanda hiperreflektif nokta varlığı ve sayısı, santral 1000 μm alanda sert eksuda varlığı ve sayısı, santral 1000 μm alanda kistik ödem varlığı ve sayısı, santral 1000 μm alanda intraretinal en büyük kistin iki eksende ölçümü, seröz maküler dekolman, epiretinal membran (ERM), iç retinal tabakaların dezorganizasyonu (DRIL), elipsoid zon hasarı varlığı kaydedildi. Grup 1 ve Grup 2 bütün kontrollerde hem kendi içlerinde hem de birbiri ile karşılaştırıldı. Grup 3 ise kendi içinde değerlendirildi. Her üç gruba dahil edilen hastaların nihai EİDGK ve santral retinal kalınlık değişimi ile başlangıç enflamatuar OKT biobelirteçleri arasındaki korelasyona bakılarak, tedavi sonucunda prognostik değerleri gözden geçirildi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out retrospectively between January 2023 and July 2023 at Hacettepe University Medical School Department of Ophthalmology. The study included 143 eyes of 107 patients treated for diabetic macular edema. Patients were divided into three groups according to the type of intravitreal treatment: Patients who received only intravitreal ranibizumab were classified as Group 1, patients who received only intravitreal aflibercept were classified as Group 2, and patients who were subsequently switched to intravitreal dexamethasone treatment were considered Group 3. The basic demographic information of the patients (age, gender), baseline HbA1c value, the number of injections during the study, in the groups receiving ranibizumab and aflibercept injection treatment, at the time they first applied to our clinic, after three injections, 6. and 12. month and in the group receiving dexamethasone implant treatment, before the steroid treatment, at the 12th month and at the 18th month follow-up changes in optical coherence tomography (OCT) findings (OCT inflammatory biomarkers, central retinal thickness) and best corrected visual acuity (BCVA) were recorded. OCT data were obtained by spectral domain OCT (SD-OCT) (Heidelberg Spectralis, Heidelberg, Germany). Central retinal thickness, presence and number of hyperreflective spots in the central 1000 μm area, presence and number of hard exudates in the central 1000 μm area, the presence and number of cystic edema in the central 1000 μm area, two-dimensional measurement of the largest intraretinal cyst in the central 1000 μm area, serous macular detachment, epiretinal membrane (ERM), disorganization of retinal inner layers (DRIL), damage to ellipsoid zone were recorded. Group 1 and Group 2 were compared both within themselves and with each other at all time points. Group 3 was evaluated within itself. The prognostic values of the OCT parameters were reviewed by looking at the correlation between the final BCVA and central retinal thickness change and the initial inflammatory OCT biomarkers of the patients included in all three groups.