Modernizm - postmodernizm ekseninde Türk hukuku: Anayasa Mahkemesi kararları üzerinden bir analiz
Turkish law on the axis of modernism - postmodernism: An analysis through the case-law of the Constitutional Court
  1. Tez No: 833829
  2. Yazar: EMİNE GİZEM IRMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİR KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Günümüzün sorunlarına çare olamayan modernist hukuk nosyonunun eleştirilmesiyle gelişen postmodernist hukuk anlayışı ülkemizde de etkilerini göstermeye başlamıştır. Her ne kadar tarihi ve sosyolojik yapısı ile kendine özgü bir süreci takip etmiş olsa da Türk hukukunun özellikle Cumhuriyet'in kuruluşundan bugüne Batı etkisinde olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Bu nedenle Batı'nın geçirdiği pre-modernite, modernite, postmodernite ve post-truth evrelerinin incelenmesi, modernizm ideolojisi üzerine kurulu Türk hukukunun bugün bulunduğu noktayı anlamlandırmaya yardım edecektir. Çalışmada Türk hukukunun modernizm ve postmodernizm arasındaki konumu, geçirdiği değişimler ve bu değişimlerin ne kadar sahici ve istikrarlı olduğu sorgulanarak genel karakterinin çözümlenmesi hedeflenmektedir. Bireyin hak ve özgürlüklerini devletin karşısında korumakla görevli Anayasa Mahkemesi Türk hukukunun karakter analizinde başvurulabilecek en önemli kurumlardan biridir. Çalışma, Türk hukukunun modernizm ile postmodernizm arasındaki konumlanışını Anayasa Mahkemesi kararları üzerinden incelemekte ve Türk hukuk sisteminin net, tutarlı ve istikrarlı bir karakterinin olup olmadığını sorgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The postmodernist understanding of law, developed along with the criticisms of the modernist notion of law, has been showing its effects in Türkiye as well. Although Türkiye has followed a unique process due to its historical and sociological structures, it is an undeniable reality that Turkish law has remained under the influence of the West, especially since the establishment of the Republic. For this reason, examining the pre-modernity, modernity, postmodernity and post-truth phases of the West will help make sense of the position of modern Turkish law, which is firmly grounded in the ideology of modernism. In this study, it is aimed to analyze the general character of Turkish law by questioning its position between modernism and postmodernism, the changes it has undergone and how authentic and stable these changes are. The Constitutional Court which is responsible for protecting the rights and freedoms of the individuals against the state, is one of the most important institutions that can be examined in the character analysis of Turkish law today. This study aims to reveal the positioning of Turkish law between modernism and postmodernism through the decisions of the Constitutional Court, and questions whether the Turkish legal system has a clear, consistent and stable character.