Farklı kalitedeki kaba yemlerle hazırlanan rasyonlara inaktif maya metaboliti (Saccharomyces cerevisiae) ilavesinin kuzularda besi performansı, besin maddeleri sindirilebilirliği, bazı rumen parametreleri ve karkas randımanı üzerine etkileri
The effects of adding inactive yeast culture (Saccaromycescerevisiae) to rations prepared with different quality roughages on fattening performance, nutrient digestibility, some rumen parameters and carcass characteristics in lambs
- Tez No: 467438
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada yonca kuru otu, çayır kuru otu ve buğday samanı olmak üzere üç farklı kalitedeki kaba yemlerle hazırlananrasyonlara inaktif maya metaboliti (Saccharomyces cerevisiae) ilavesinin 2,5 aylık yaştaki kuzularda besi performansı, besin maddeleri sindirilebilirliği, bazı rumen parametreleri ve karkas randımanı üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, toplam 36 başAnadolu Merinosu erkek kuzu ile, ilk 10 günü yeme alıştırma dönemi, 60 günü besi dönemi olmak üzere toplam 70 gün sürdürülmüştür. Besi süresince kuzular, 2730 Mcal/kg KM ME ve %17.41 ham protein (HP) içeren kuzu besi yemi ile ad-libitum beslenmişlerdir. Araştırmada her bir kaba yemle (yonca kuru otu, çayır kuru otu, buğday samanı), üçü inaktif maya metaboliti katkılı ve üçü katkısız olmak üzere 6 deneme grubu oluşturularak, 3x2 faktöriyel düzende 6 grup üzerinden ve her grupta 6 tekerrür ile yürütülmüştür. Katkılı gruplara inaktif maya metaboliti 7 g/gün olarak verilmiştir. Farklı kalitedeki kaba yemlerle hazırlanan rasyonlara inaktif maya metaboliti ilavesinin 8 haftalık besi süresince kuzuların canlı ağırlık (CA), canlı ağırlık artışı(CAA), günlük canlı ağırlık artışı (GCAA), günlük ortalama yem tüketimleri ve yem değerlendirme sayısı (YDS)'nı etkilemediği tespit edilmiştir (P>0.05). Ham selüloz (HS) (P0.05).Besi dönemi sonunda, karkas karakteristikleri ve bazı iç organ ağırlıkları muamelelerden etkilenmemiştir (P>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effects of the addition of inactivated yeast metabolite (Saccharomyces cerevisiae) to the rations prepared with roughages of three different qualities, including alfalfa hay, meadow hay and wheat straw on to fattening performance for 2,5-month old lambs, digestibility of nutrients, some rumen parameters and carcass yield. The study has been maintained for a total of 70 days including the first 10 days of feed adaptation period and 60 days of fattening period with a total of 36 Anatolia Merino male lambs. During the fattening period, lamb fattening feed containing 2730 Mcal / kg DM ME and 17.41% crude protein (CP) has been given ad-libitum to lambs. The study has been conducted on 6 groups of 3x2 factorial design and 6 replications in each group by creating 6 trial or groups with each of the roughage (alfalfa hay, meadow hay and wheat straw) including three inactive yeast metabolites and three without additives. Inactive yeast metabolite has been given as 7 g / day to groups containing an additive. It has been determined that inactive yeast metabolites addition to rations prepared with roughages of different quality hasn't effected the lambs body weight (LW), body weight gain (LWG), daily body weight gain (DBWG), daily average feed consumption and feed convertion ratio(FCR) during 8 weeks of fattening (P>0.05). The digestibility of crude fiber (CF) (P0.05). Carcass characteristics and some internal organ weights have not been affected by the treatments, at the end of the fattening period (P>0.05).