Roger trigg, felsefe ve metafizik: Natüralizm ve görecelik eleştirisi
Roger trigg, philosophy and metaphysics: Critique of naturalism and relativism
- Tez No: 833847
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL RAHMAN AÇAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmada Roger Trigg'in felsefe, bilim ve metafizik bağlamındaki görüşleri natüralizm ve görecelik odaklı incelenir. Trigg'e göre felsefeye karşı en büyük tehlike natüralizm ve görecelikten gelmektedir. Bu tehlike temelde metafizik eleştirisi olarak ortaya çıkmaktadır. Birinci bölümde natüralizm araştırılır. İkinci bölümde bilim gerçeklik ve nesnellik bağlamında gözden geçirilir. Üçüncü bölüm metafiziğe ayrılmıştır. Trigg'in metafizik savunusu, metafiziğin gerekli ve kaçınılmaz olduğu iddiasına dayanmaktadır. Bu iddiaya göre metafiziği elimine etme çabaları metafiziği geride bırakmamakta, metafizikten çıkışın garantisi olamamaktadır. Trigg, metafizik karşıtı yaklaşımları içine düştükleri çelişkileri açığa çıkartarak etkisiz kılmak istemektedir. Dördüncü bölümde Postmodern görecelik ele alınır. Sonuç kısmında Trigg'e göre hem natüralist hem Postmodern göreceliği savunan çabalar metafiziği korumak, metafizik varsayımlara dayanmak durumunda kalmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In this study, Roger Trigg's views on philosophy, science and metaphysics with focussing upon both naturalism and relativism are investigated. The greatest danger to philosophy according to Trigg comes from naturalism and relativism. This danger basically emerges as a criticism of metaphysics. In the first chapter naturalism is searched. In the second chapter science is examined as to reality and objectivity. The third chapter is devoted to metaphysics. Trigg's defense of metaphysics is based on the claim that metaphysics is necessary and unavoidable. According to this claim, efforts to eliminate metaphysics do not leave metaphysics behind, and they do not guarantee an exit from metaphysics. Trigg wants to neutralize anti-metaphysical approaches by revealing the contradictions in which they fall. In the fourth chapter postmodern relativistic approaches are taken into consideration. In concluding part, To Trigg, all both naturalistic and relativistic efforts have to preserve metaphysics and rely on metaphysical assumptions.