Hepatit B virüsü enfeksiyonuna bağlı karaciğer yetmezliği nedeniyle karaciğer nakli yapılan hastalarda profilaktik hepatit B immunglobulin (HBIG) kullanımı ve nüks durumunun retrospektif olarak incelenmesi
Prophylactic hepatitis B immunoglobulin (HBİG) and hbv recurrence in liver transplant recipients due to hepatitis B virus related liver failure: a retrospecti̇ve study
  1. Tez No: 833871
  2. Yazar: HAKAN AKTUNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY DANIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
GİRİŞ: HBV ilişkili karaciğer nakli sonrası HBV profilaksisi için günümüzde seçkin rejim hepatit B immünglobulin (HBIG) ve nükleoz(t)it analoğu kombinasyonudur. Ancak HBIG'in kesilmesi ile ilgili konsensus bulunmamaktadır. 254 hastadan oluşan çalışmamızda nakil sonrası HBIG kesilmesi ve HBV nüksüne etki eden faktörleri araştırdık AMAÇ: HBV ilişkili karaciğer nakli sonrası HBIG kesilmesinin ve diğer faktörlerin HBV nüksüne etkisini araştırmak GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya 1997-2023 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde HBV'ye bağlı karaciğer yetmezliği nedeniyle karaciğer nakli yapılan ve nakil sonrası klinik takibi Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi karaciğer nakil polikliniğinde gerçekleştirilen hastalar dahil edilmiştir. HBV nüksüne etki eden faktörleri araştırmak amacıyla nakil sonrası ilk bir ayda hayatını kaybeden 26 hasta çalışma dışı bırakılmış, 254 hasta incelenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında HBIG kesilmesinin HBV nüksüne etkisi araştırmak için nakil sonrası en az 12 ay izlemi olan, HBIG kesilen ve HBIG kesildiğinde HBsAg negatif olan 126 hasta incelenmiştir. Çalışma verileri hasta takip dosyaları ve hastane bilgi yönetim sistemindeki kayıtlar retrospektif olarak taranarak elde edildi. BULGULAR: Çalışmamızda HBV'ye bağlı karaciğer nakli yapılan 254 hastada HBV nüksüne etki eden faktörleri araştırdık. Medyan 150,5 ay (2-308 ay) sonunda 24 hastada (%9,4) klinik HBV nüksü görüldü.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The current regimen of choice for HBV prophylaxis after HBV-related liver transplantation is a combination of hepatitis B immunoglobulin (HBIG) and nucleos(t)it analogues. However, there is no consensus on HBIG discontinuation. In our study of 254 patients, we investigated the factors affecting HBV recurrence after transplantation and the consequences of HBIG discontinuation OBJECTIVE: To investigate the effect of HBIG discontinuation and other factors on HBV recurrence after HBV-related liver transplantation MATERIAL AND METHOD: Patients who underwent liver transplantation for HBV-related liver failure at Dokuz Eylül University Hospital Organ Transplantation Application and Research Center between 1997 and 2023 and whose post-transplant clinical follow-up was performed at Dokuz Eylül University Hospital liver transplantation outpatient clinic were included in the study. In order to investigate the factors affecting HBV recurrence, 26 patients who died in the first month after transplantation were excluded from the study and 254 patients were analyzed. In the second part of the study, 126 patients who were followed up for at least 12 months after transplantation, discontinued HBIG and were HBsAg negative when HBIG was discontinued were analyzed to investigate the effect of HBIG discontinuation on HBV recurrence. The study data were obtained by retrospectively reviewing patient follow-up files and records in the hospital information management system. RESULTS: In our study, we investigated the factors affecting HBV recurrence in 254 patients who underwent HBV-related liver transplantation. After a median of 150.5 months (2-308 months), 24 patients (9.4%) had clinical HBV recurrence.