Kamu spor örgütlerinde örgütsel sıkılık-esneklik ve algılanan liyakatin örgütsel çeviklik üzerine etkileri
The effects of organizational tightness-flexibility and perceived merit on organizational agility in public sports organizations
- Tez No: 833888
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE BELLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı kamu spor örgütlerinde örgütsel sıkılık-esneklik ve algılanan liyakatın örgütsel çeviklik üzerine etkilerini çeşitli demografik özelliklerle karşılaştırmalı olarak incelemektir. Yöntem: İlişkisel tarama modeli kullanılan bu araştırmanın evreni GSB'nin tüm çalışanları, örneklemi ise merkezde 594 ve taşrada 3467 olmak üzere toplam 4061 çalışandır. Araştırma verileri kişisel bilgi formu, Gelfand vd. (2011) tarafından geliştirilip Bozagaç (2021) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Örgütsel Sıkılık-Esneklik Ölçeği”, Gök (2017) tarafından geliştirilen“Liyakatli Yönetici Nitelikleri Ölçeği”, Sharifi ve Zhang (1999) tarafından geliştirilip Akkaya ve Tabak (2018) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Örgütsel Çeviklik Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This Ph.D. thesis aims to examine the effects of organizational tightness-flexibility and perceived merit on organizational agility in public sports organizations, comparatively with various demographic characteristics. Method: Adopting the relational screening model, the population of this research is all employees of GSB, and the sample is a total of 4061 employees: 594 in the city center and 3467 in the provinces. The data was obtained through a demographic information form,“the Organizational Tightness-Flexibility Scale”developed by Gelfand et al. (2011) and adapted to the Turkish context by Bozağaç (2021),“The Qualifications Of Capable Administrator Scale”developed by Gök (2017) and“the Organizational Agility Scale”developed by Sharifi and Zhang (1999) and adapted to Turkish by Akkaya and Tabak (2018).