Sosyal, sanat ve beşerî bilimler alanında dizinlenen türkiye adresli dergilerin karşılaştırmalı bibliyometrik analizi
Comparative bibliometric analysis of turkish journals indexed in social sciences, arts and humanities
- Tez No: 833904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU UMUT ZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bilimsel çalışmaların bibliyometrik analizler ile ölçülmesi, izlenmesi ve değerlendirilmesi; yazarın, derginin veya yayınevinin karar verme süreçlerinde ve stratejik planlarının oluşturulmasında belirleyici bir role sahiptir. Bilimsel çalışmaları indeksleyen Web of Science, Scopus gibi veritabanları dergilerin bilim dünyasında kabul görmesi ve saygın bir kaynak olarak kabul edilmesi açısından önemlidir. Bu bağlamda çalışmayla Web of Science, Scopus ve Google Scholar veritabanlarında indekslenen Türkiye adresli; sosyal, sanat ve beşerî bilimler alanlarındaki dergiler incelenerek, saygın indekslerle birlikte herkesin rahatça erişim sağlayabildiği çok disiplinli indeksler arasındaki farklılıklar ortaya koyulacaktır. Çalışmayla söz konusu dergilerin ilgili indekslerdeki genel görüntüsünün tanımlayıcı ve değerlendirici bibliyometrik analizler ile elde edilmesi ve indeksler arası farklılıkların karşılaştırmalı olarak ortaya koyulması amaçlanmaktadır. Bu bağlamda bibliyometrik analizlerin yapılabilmesi için söz konusu veritabanlarından elde edilen yayın ve atıf verilerine, ortak atıf ve ortak yazar analizi teknikleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgular görselleştirilerek yayınlar, yazarlar ve ülkeler arasındaki bağlantılar ortaya koyulmuştur. Çalışmanın verileri analiz edilirken veritabanlarının yayın indekslemede birbirleriyle tutarlı olmadığı, dergi seçim kriterlerinin farklı olmasından kaynaklı olarak yıllara göre indeksleme farklılıklarının bulunduğu, akademik yayınların bilimsel etkisine ilişkin daha eksiksiz bir resim elde edebilmek için tüm alternatif araçların birlikte kullanılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Measuring, monitoring and evaluating scientific studies through bibliometric analysis has a decisive role in the decision-making processes and strategic plans of an author, journal or publisher. Databases such as Web of Science and Scopus, which index the the scientific studies, are important for journals to be accepted in the scientific world and to be accepted as a reputable source. In this context, this study will examine the journals in the fields of social sciences, arts and humanities with Turkish addressesd journals indexed in Web of Science, Scopus and Google Scholar databases and reveal the differences between reputable indexes and multidisciplinary indexes that everyone can easily access. The study aims to obtain the general image of the journals in the relevant indexes with descriptive and evaluative bibliometric analyzes and to reveal the differences between the indexes comparatively. In this context, co-citation and co-author analysis techniques were applied to the publication and citation data obtained from these databases for bibliometric analysis. The findings obtained were visualized and the links between publications, authors and countries were revealed. While analyzing the data of the study, it was concluded that the databases are not consistent with each other in indexing publications, there are differences in indexing by years due to different journal selection criteria, and all alternative tools should be used together to obtain a more complete picture of the scientific impact of academic publications.