Narratives on traumatic lived experiences as pathways to decolonization of gender: A study of vulnerability, risk and agency of Iraq's Yazidi
Travmatik deneyimler üzerine anlatılardan cinsiyetin sömürgesizleşmesi: Irak Yezidilerinin savunmasızlık, risk ve eylemlilik bağlamında bir incelemesi
  1. Tez No: 833921
  2. Yazar: IŞINSU ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA GÖÇER AKDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Irak Ezidi toplumunun tarihindeki en son ağır insan hakları ihlallerine maruz kalmasının üzerinden neredeyse dokuz yıl geçti. Ağustos 2014'te gerçekleşen soykırımın uzun vadeli fiziksel ve psikososyal etkileri, yaşantıların karikatürize edilmiş tasvirlerinin ardındaki dinamiklerin sorgulanmasına paralel olarak kapsamlı bir şekilde araştırıldı. Bu tez, ihmal edilen ve sembolik olarak görünürlük elde eden sesleri sorunsallaştırdı. Güç ve eylem arasındaki gerilimi keşfetmek ve gerçekliğin dengeli bir temsilini sunmak adına direniş, güçlenme ve travma sonrası iyileşme çerçevesini uygulayan anlatılar ziyaret edildi. Kaynaklar seçilen bir dizi anahtar kelime, dil, format, politik eğilimler ve kaliteye ilişkin kriter üzerinden belirlendi. Nihai örneklemde 2014 ile 2023 yılları arasında yayınlanan yirmi altı haber içeriği ve otuz akademik çalışma yer aldı. Metinsel ve feminist analiz merceğinden analiz edilen anlatılarda tasvirler, argümanlar ve üsluptaki eğilimleri belirlemek için kelime ve dilbilgisine dikkat edildi. Araştırma bulguları, kadın karakterlerin tipik olarak mağdur veya özgürleşmiş savaşçılar olarak portre edilmesi üzerinden oryantal ve ataerkil söylemlere duyulan bağımlılığı doğruladı. Özellikle medyada hikâye anlatımına dair pratiklerin psikoloji, politika ve güvenlikle ilgili karmaşık bir dizi faktöre savunmasız kaldığı gözlemlenirken, akademik çalışmaların adalet, savunma, eğitim, teknoloji, sanat, din ve sosyal desteği vurgulayarak Yezidilerin ihtiyaçlarına, özlemlerine ve sağlık durumlarına öncelik verme eğilimi sergilediği bulunmuştur. Bu sonuçlar, anlatıların inançlara, değerlere, etkileşimlere ve yapılara meydan okumadaki potansiyelini göstermiştir. Söylemlerin yeniden inşasına odaklanmak gücü yeniden tanımlama ve dayanışmayı teşvik etme anlamında sıradan sihir olarak öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Almost nine years have passed since the Yazidi community of Iraq lived through the latest wave of gross human rights violations in their history. The long-term physical and psychosocial impacts of the genocide in August 2014 were thoroughly explored in parallel to an interrogation of dynamics behind caricatured portrayals of lived experiences. This thesis problematized voices that are left behind and symbolically amplified. Narratives that apply the framework of resistance, empowerment, and recovery were also visited to explore the tension between power and agency and offer a balanced representation of reality. Sources were identified based on a criterion of selected keywords, language, format, political leanings, and quality. The final list of samples included twenty-six news content and thirty academic studies published between 2014 and 2023. Narratives were analyzed through the lens of textual and feminist analysis with particular attention on vocabulary and grammar to identify trends in portrayals, argumentation, and tone. Research findings confirmed reliance on oriental and patriarchal discourses, typically visible through the promotion of female characters as victimized or liberated combatants. Current storytelling practices in media were particularly found vulnerable to a complex set of motives relating to psychology, politics, and security, while academic studies tended to prioritize the needs, aspirations, and well-being of Yazidis by highlighting justice, self-defense, education, technology, art, religion, and social support. These results illustrated the potential of narratives in challenging beliefs, values, interactions, and structures. It suggested engaging with discourses is ordinary magic in the sense of redefining power and encouraging solidarity.