Anneden algılanan narsisistik özellikler, reddedilme duyarlılığı ve erken dönem uyum bozucu şemalar arasındaki ı̇lişkinin ı̇ncelenmesi
  1. Tez No: 833940
  2. Yazar: AYŞENUR AKDİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDEH FARAJİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada, anneden algılanan narsisistik özellikler, reddedilme duyarlılığı ve erken dönem uyum bozucu şemalar arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”,“Anneden Algılanan Narsisistik Özellikler Ölçeği”,“Yetişkin Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği”ve“Young Şema Ölçeği Kısa Form-3”kullanılmıştır. Ölçekler İstanbul ilinde yaşayan 18-45 yaş aralığındaki 407 yetişkin bireye (297 kadın, 110 erkek) uygulanarak veri toplanmıştır. Araştırmada değişkenler arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla nicel araştırmalardan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada SPSS 27 programı kullanılarak veri analizi yapılmıştır. Öncelikle normallik varsayımları kontrol edilmiş sonrasında ölçeklerin birbiri arasındaki ilişkiyi analizi etmek için Pearson Korelasyon analizi, ölçek puanlarının kategorik demografik değişkenlere karşılaştırılmasını analiz etmek için Bağımsız Örneklemler t-testi ve Anova, aracı rol analizi için Process 3.5 uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, anneden algılanan narsisistik özellikler ve reddedilme duyarlılığının erken dönem uyum bozucu şemalarla arasında ilişki vardır. Araştırmanın diğer bir bulgusuna göre, anneden algılanan narsisistik özellikler reddedilme duyarlılığı arasındaki ilişkide algılanan erken dönem uyum bozucu şemaların aracı rolü bulunmaktadır. Aracı rol değişkenleri incelendiğinde en yüksek yordayıcılığı“kusurluluk”şemasının oluşturduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between maternal narcissistic traits and rejection sensitivity with early maladaptive schemas. In this study,“Narcissistic Traits Perceived from Mother Scale”,“Adult Rejection Sensitivity Scale”,“Young Schema Scale Short Form-3”and“Personal Information Form”prepared by the researcher were used. Random sampling method was used in the study. The sample consisted of 407 adults (297 women, 110 men) between the ages of 18-45 residing in Istanbul. In order to determine the relationship between the variables in the study, relational screening model from quantitative research was used. Data analysis was conducted using SPSS 27 program. First of all, normality assumptions were checked, then Pearson Correlation analysis was used to analyze the relationship between the scales, Independent Samples t-test and ANOVA were used to analyze the comparison of scale scores with categorical demographic variables, and Process 3.5 was used for mediator role analysis. According to the results of the study, narcissistic traits and rejection sensitivity perceived from the mother are related to early maladaptive schemas. According to another finding of the study, there is a mediating role of perceived early maladaptive schemas in the relationship between narcissistic traits perceived from the mother and rejection sensitivity. When the mediating role variables were examined, it was found that the“defectiveness”schema had the highest predictivity.