Anneden algılanan narsisistik özellikler ile yeme tutumu ilişkisinde aleksitimi ve öz tiksinmenin aracılık etkisinin incelenmesi
Examining the mediating role of alexithymia and self-disgust in the relationship between perceived maternal narcissistic traits and eating attitudes
- Tez No: 930329
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA ÖZCANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, anneden algılanan narsisistik özellikler ile yeme tutumu ilişkisinde aleksitimi ve öz tiksinmenin aracılık etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 374 Türk yetişkin katılımcı oluşturmaktadır (kadın = 210, erkek = 158). Çalışmada, çocukluk döneminde anneden ayrılma bir dışlama kriteri olarak kullanıldı. Veri toplama aracı olarak, Anneden Algılanan Narsisistik Özellikler Ölçeği, YTT-26, TAS-20, Öz Tiksinme Ölçeği ve araştırmacılar tarafından hazırlanan“Demografik bilgi formu”kullanılmıştır. Araştırmada veriler Qualtrics üzerinden toplanmış ve IBMM SPSS Statistic 27.0.1. ile analiz edilmiştir. Bulgular, narsisistik bir anne ile büyümenin bozuk yeme tutumuyla pozitif yönlü ilişkili olduğunu ve aleksitiminin bu ilişkiye aracılık ettiğini göstermektedir. Her ne kadar anneden algılanan narsisistik özellikler ile öz tiksinme arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olsa da, öz tiksinmenin anneden algılanan narsisistik özellikler ile yeme tutumu ilişkisinde anlamlı bir aracılık etkisine sahip olmadığı görülmüştür. Ayrıca bulgular, aleksitimi ve öz tiksinmenin pozitif yönlü anlamlı bir ilişkiye sahip olduğunu göstermektedir. Araştırmadan elde edilen bulgular, literatür doğrultusunda tartışılmış ve sonraki araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the mediating effects of alexithymia and self-disgust on the relationship between perceived maternal narcissistic traits and eating attitudes. The sample consisted of 374 Turkish adults (female = 210, male = 158, prefer not to disclose = 6). Childhood separation from one's mother was an exclusion criterion for the study. Data were collected using the Perceived Maternal Narcissistic Traits Scale, EAT-26, TAS-20, Self-Disgust Scale, and a demographic information form designed by the researchers. The data were gathered through Qualtrics and analyzed using IBM SPSS Statistics 27.0.1. The findings indicated that growing up with a narcissistic mother was positively associated with disordered eating attitudes, with alexithymia mediating this relationship. Although a positive and significant relationship was observed between perceived maternal narcissistic traits and self-disgust, self-disgust did not have a significant mediating effect on the relationship between perceived maternal narcissistic traits and eating attitudes. Additionally, the findings revealed a positive and significant relationship between alexithymia and self-disgust. The results of the study were discussed in the context of the existing literature, and recommendations for future research were provided.