X-ışın çift yıldızlarının fotometrik ve tayfsal incelenmesi
Photometric and spectroscopic study of x-ray binaries
- Tez No: 83396
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN DEMİRCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tez çalışmasında 'X-ışın çift yıldızları(XRBs)'nın, moröte (UV) tayfları, optik fotometrileri ve X-ışın verileri incelenmiştir. Uluslararası Moröte Keşif Uydusu (TUE) arşivinden sağlanan UV tayfları üzerinde XRBs'nm şu ana kadar literatürde yeralan en geniş kapsamlı çizgi tanıları yapılmıştır. Ayrıca Cyg X-l,Her X-l,ScoX- 1 sistemlerinde moröte süreklilikle birlikte çizgi akılarındaki değişim incelenmiştir. Her üç sistem, süreklilik-çizgi akısı düzleminde doğrusal bir ilişki göstermektedir. Optik fotometrisi yapılan V1357 Cyg = Cyg X-1, BD+53°2262, BD+49°3718 = V2187 Cyg sistemlerinde çeşitli zaman ölçeklerinde, dönemli, yarı dönemli ya da dönemsiz fotometrik değişimlerin olup olmadığı (Fourier tekniği de kullanılarak) araştırılmıştır.“Elipsoidal”türde dönemli ışık değişimi gösteren V1357 Cyg sistemi ise ayrıca, Wilson-Devinney (WD) analiz programıyla ve BinaryMaker paketiyle çözülmüş ve sisteme ait yörünge parametreleri elde edilmiştir. 1999, 197 sayfa ANAHTAR KELİMELER: X-ısın çift yıldızları (özel: Cyg X-1, Her X-1, Sco X-1, BD+S3°2262, BD+49°3718), fotometri (Johnson UBV), tayf (UV+X-ışın)
Özet (Çeviri)
In the present thesis, X-ray binaries (XRBs) were studied by using their ultraviolet (UY) spectra, photometric data in optical region and X-ray public data. The UY spectra from IUE archive were used to perform the most extensive line identification of XRBs up to date. In addition, the continuum and line flux variations in the UV spectra of Cyg X-l, Her X-l, Sco X-l were investigated. Individual system showed a linear correlation in the continuum-line flux plane. The photometric observations of the systems (V1357 Cyg = Cyg X-l, BD+53°2262, BD+49°3718 = V2187 Cyg) were carried out to investigate the periodic, semi- periodic or irregular light variations. The UBV light curves of V1357 Cyg which shows periodic ellipsoidal light variations with a S.d6 period were analysed to find out its orbital parameters by using WD code and BinaryMaker package. 1999, 197 pages KEY WORDS: X-ray binaries (individual: Cyg X-l, Her X-l, Sco X-l, BD+53°2262, BD+49°3718), photometry (Johnson UBV), spectrum (UV+X-ray)