الشيخ حاجي محمد آخوند ومنهجه في كتابه (تفسیر عابدي)
Al-Şeyh Haci Muhammad Ahund ve Tefsir-i Abidi adlı kitabındaki metodu
  1. Tez No: 833989
  2. Yazar: SHOKRULLAH HANIFI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DHUHA MOHAMMED SALIH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırma, Şeyh Haci Muhammed Ahund Abidi Ker'in biyografisini ve (Tefsir-i Abidi) adlı kitabındaki yönteminin açıklanmasını kapsamaktadır. Bu konuda tam bir çalışma yazılmadığı için ilmî emsal teşkil etmiş olup araştırma ve incelemeye değer bir eserdir; zira bu eser Allah'ın kitabını açıklamak ve insanlara ulaştırmak amacıyla Arapça olmayan, Türkmenistan halkının kendi dillerinde ve kültürel seviyelerine uygun bir tarzda yazılmıştır. Bu çalışmadaki amacımız Şeyh Haci Muhammed Ahund'u tanıtmak ve yöntemini (Tefsir-i Abidi) adlı kitabındaki yöntemini açıklamaktır. Araştırmamızı giriş, üç bölüm ve sonuç olarak ele aldık; Birinci Bölümde Şeyh Abdi'nin biyografisini, ilmî hayatını, meşhur hocaları ve talebelerini ve Şeyh'in dini ve ilmi yaymak için yaptığı hizmetleri zikrettik. Şeyh Abdi'nin akait ve fıkıh konusundaki tutumunu ve tasavvuf eğilimini de açıkladık. Bu eseri yazma nedenini ve bu eserin etkisini beyan ettik. Şeyh'in kitabı yazarken başvurduğu kaynakları yazdık. Ayrıca araştırmada isimleri geçen Şeyh'in çağdaş olduğu alimlerin de -hocaları ve talebeleri- biyografilerini yaşadığı bölgeleri de açıklayarak ele aldık. İkinci Bölümde, Şeyh Abdi'nin genel olarak tefsirindeki yaklaşımını zikrettik. Akait ve ahkam ayetleriyle ilgili görüşlerini yine rivayet tefsiri, dirayet tefsiri ve Kur'an İlimleri konusundaki görüşlerini açıkladık. Ayrıca hadis, israiliyyat, Kur'an kıssalarındaki yöntemini de beyan ettik. En son Şeyh'in yöntemini Kuran surelerinden olan“Nûr”suresi üzerinde uyguladık. Sonuç kısmında ise, ulaşabildiğimiz önemli sonuçları özetlemeye çalıştık; Şeyh Abidi dinleyicilerinin kalbine güzel ve kolay bir üslupla ulaşabilmesi için vaaz yöntemini benimsemiştir. Bu nedenle tavsiyeler kısmında da zikrettiğimiz gibi tefsirde bazı metodik hatalar mevkuttur ki Şeyhin talebeleri bu eseri araştırmaya tabi tutarlarsa bu hataların düzeltilme imkânı vardır.
Özet (Çeviri)
This research aims to uncover the biography of Sheikh Haji Mohammad Akhund Abadi and his approach in his book“Tafsir Abadi.”It is worth investigating and studying because it was written in a language other than Arabic, specifically for the inhabitants of Turkmenistan and in their language, tailored to their cultural level, with the purpose of elucidating the words of Allah and conveying them to people. The goal of this study is to introduce Sheikh Haji Mohammad Akhund and explain his approach in his book“Tafsir Abadi.”The research is structured into an introduction, three chapters, and a conclusion. The first chapter explores the biography of Sheikh Abadi, his scholarly life, his famous teachers and students, and the services he rendered in the dissemination of religion and knowledge. Additionally, it discusses Sheikh Abadi's beliefs in theology, jurisprudence, and his Sufi inclination. The reason for writing his Tafsir and its impact is also presented, along with the sources he relied on while composing the book. Furthermore, the study includes biographies of scholars who were contemporaries, both teachers and students, with an introduction to the geographic locations mentioned in the research. In the second chapter, Sheikh Abadi's approach in his Tafsir is discussed in general terms, followed by a detailed examination of his commentary on matters related to theology, legal rulings, interpretation through narration (Hadith), and opinion (Ra'y). It also delves into the sciences of the Quran. The chapter concludes by applying his approach to a chapter of the Quran, specifically Surah An-Nur. The conclusion summarizes the key findings, highlighting that Sheikh Abadi's approach in his Tafsir was exhortative, aiming to touch the hearts of his listeners with a straightforward style. Consequently, some methodological errors are forgivable when considering the goal of reaching his audience. The recommendations are outlined, followed by the list of sources and references.