Türkiye'de sivil aktörlerin yerel politika oluşturmada etkinliği: Hakkari örneği
The effectiveness of civil actors in local policy forming in Turkey: Example of Hakkari
  1. Tez No: 833994
  2. Yazar: BEYTULLAH TEKBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÖKDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kamusal ihtiyaçlar gün geçtikçe artmakta ve çeşitlenmektedir. Bu durum yerel nitelikte çeşitlenen ihtiyaçların karşılanması konusunda yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını ön plana çıkartmaktadır. Sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerin iş birliği içerisinde ortak bir hareket tarzı oluşturmaları kamusal ihtiyaçların karşılanması noktasında etkin ve verimli sonuçların elde edilmesine olanak sağlamaktadır. Sivil toplum kuruluşlarının (STK) yerel politikaların oluşturulması sürecine etkin katılımı, kentin ve halkın sorunları ile ihtiyaçlarının tespit edilmesinde rol oynamaktadır. Bu çalışmada sivil aktörlerin/STK'ların yerel politikalara katılımı ve rolü konusu temele alınmıştır. Çalışma spesifik olarak Hakkari Belediyesinin kente ilişkin sorunların giderilmesi ve yerel ihtiyaçların karşılanması açısından üretilecek olan yerel politikalara sivil toplum kuruluşlarının ne ölçüde katılım sağlamasına olanak verdiğine odaklanmaktadır. Bu doğrultuda Hakkari Belediyesinin hizmet alanında faaliyet gösteren 30 sivil toplum kuruluşu yöneticisi veya temsilcisi ile yüz yüze görüşme tekniğiyle derinlemesine bir analiz gerçekleştirilmiştir. Özellikle Hakkari Belediyesinin kente ilişkin hizmet ve faaliyetler yürütürken sivil toplum kuruluşlarını bu sürece dahil edip etmediği, belediye ile iletişim kanallarının yeterli olup olmadığı, konuya ilişkin beklenti ve önerileri ele alınarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Public needs are increasing and diversifying day by day. This situation brings local governments and non-governmental organizations to the fore in meeting the diversifying needs of local nature. Creating a common course of action in cooperation with non-governmental organizations and local administrations enables effective and efficient results to be achieved in terms of meeting public needs. The active participation of non-governmental organizations (NGOs) in the formation of local policies plays a role in determining the problems and needs of the city and the people. This study is based on the participation and role of civil actors/NGOs in local policies. The study specifically focuses on the extent to which the Municipality of Hakkari allows non-governmental organizations to participate in local policies to be produced in order to solve the problems related to the city and meet local needs. In this direction, an in-depth analysis was carried out with face-to-face interview technique with 30 non-governmental organization managers or representatives operating in the service area of Hakkari Municipality. In particular, whether Hakkari Municipality included non-governmental organizations in this process while carrying out services and activities related to the city, whether the communication channels with the municipality were sufficient, were analyzed by considering their expectations and suggestions on the subject.