Zorunlu göçün sosyo-ekonomik etkisi: Hakkâri örneği
Socio-economi̇c impact of forced migration: Hakkâri̇ example
- Tez No: 833995
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÖKDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Türkiye'de, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nde 1984'lerde PKK terör örgütü ile devlet güçleri arasında başlayan çatışmalar, kitlesel boyutta göçlerin nedeni olmuştur. Bölgede terörle mücadele kapsamında uygulanan bir takım politikalar, kırsalda ekonomik ve güvenlik gibi konularda birçok sorunun doğmasına sebep olmuştur. Bu durumlardan ötürü bölgede barınamayan köylüler, çözümü kentlere gitmekte bulmuştur. Bu çalışmada Hakkari'nin, zorunlu göç sonrası yaşadığı değişim irdelenmiştir. Özellikle göçlerle gelen nüfusun, kent ortamında karşılaştıkları sorunlar incelenmiştir. Bilhassa zorunlu göç nedeniyle yerinden olan binlerce insanın, Hakkari'de bir düzen kurmaya çalışırken yaşadığı problemler ve sosyo- ekonomik değişim ortaya konmaya çalışılmıştır. Nitel bir araştırma kapsamında örneklem içinde yer alan 30 kişi ve dolaylı şekilde dâhil olan 50'den fazla insanla derinlemesine görüşmeler yapılarak bir takım bulgular elde edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgulardan, zorunlu göçün ekonomik göç hareketlerinden daha ağır sonuçları olduğu anlaşılmıştır. Çalışmada elde edilen verilere göre, zorunlu göç olayı üzerinden 30 yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen etkileri halen hissedilmektedir.
Özet (Çeviri)
The conflicts that broke out between the PKK terrorist organization and state forces in the Eastern and Southeastern Anatolian Regions of Turkey in 1984 have been the cause of mass migrations. A number of policies implemented in the region within the scope of the fight against terrorism have caused many problems in rural areas such as economy and security. Due to these situations, the villagers, who could not live in the region, found the solution by going to the cities. In this study, the change that Hakkari experienced after forced migration was examined. In particular, the problems faced by the immigrant population in the urban environment were examined. In particular, the problems and socio-economic change experienced by thousands of people who were displaced due to forced migration while trying to establish an order in Hakkari were tried to be revealed. Within the scope of a qualitative research, some findings were obtained by conducting in-depth interviews with 30 people in the sample and more than 50 people indirectly involved. From the findings of the study, it was understood that forced migration has more severe consequences than economic migration movements. According to the data obtained in the study, although more than 30 years have passed since the forced migration event, its effects are still felt.