Exploring the nuances of school attachment in Türkiye: A nationwide descriptive study
Türkiyede okula bağlanmanın ayrıntılarının araştırılması: Ülke çapında betimleyici bir çalışma
- Tez No: 834004
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KAZAK BERUMENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, okul bağlanmanın, öğrenci düzeyinde (cinsiyet, sınıf düzeyi) ve okul düzeyindeki (okul düzeyi, okul türü, ortaokul türü, lise türü, yerleşim türü) çeşitli değişkenlere göre Türkiye genelinde nasıl değiştiğini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, ulusal temsili bir projenin parçasıdır ve Türkiye'nin 61 ilindeki 186 okuldan 1. sınıftan 11. sınıfa kadar toplam 6187 öğrenciyi içermektedir. Okula bağlanma, Hill'in (2006) Okula Bağlanma Ölçeğinin kısa versiyonu kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde iki faktörlü varyans analizleri kullanılmıştır. Sonuçlar, kızların okula bağlanma düzeylerinin erkeklerden daha yüksek olduğunu göstermiştir. Ayrıca, sınıf düzeyi ve okul düzeyi arttıkça, öğrencilerin okula bağlanmalarında buna karşılık bir azalma olmuştur. Özel ve devlet okulları arasında okula bağlanma açısından bir fark bulunmazken, yatılı bölge ortaokullarındaki öğrencilerin diğer ortaokul türlerindeki öğrencilere göre en düşük okul bağlanma düzeyine sahip oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca güzel sanatlar liselerindeki öğrencilerin Anadolu, fen, imam hatip, meslek ve teknik liselerindeki öğrencilere göre okula bağlanma düzeylerinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Son olarak, kırsal ortaokullardaki okula bağlanma, kentsel ortaokullara kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Çalışmanın bulguları, hangi belirli grupların okula bağlılıklarını teşvik etmek için daha fazla dikkat gerektirdiğine dair anlayışımızı genişletmektedir. Çalışmanın sonuçları, ilgili alanyazın bağlamında, çalışmanın güçlü yönleri, katkıları, kısıtlılıklar ve gelecek çalışmalar doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate how school attachment varies across Türkiye based on student-level (gender, grade-level) and school-level (school-level, school-type, middle school-type, high school-type, settlement-type) characteristics. This study is part of a nationally representative project and includes 6187 students ranging from 1st to 11th grade from 186 schools in 61 cities in Türkiye. School attachment was assessed using Hill's (2006) brief version of the School Attachment Scale. The data was analyzed using two-way ANOVAs. Results indicated that girls had higher levels of school attachment than boys. Also, as grade-level and school-level increased, there was a corresponding decrease in students' school attachment. While there was no difference between private and public schools in terms of school attachment, it was found that students in regional boarding middle schools had the lowest levels of school attachment compared to students in other types of middle schools. Besides, it was found that students in fine arts high schools had higher levels of school attachment compared to students in Anatolian, science, religious, vocational and technical high schools. Lastly, school attachment was higher in rural middle schools compared to urban middle schools. The findings of the study broaden our understanding of which specific groups require greater attention to promote their school attachment. The findings were discussed together with the strengths, contributions, limitations, and future directions of the study considering relevant literature.