The role of moral foundations in excusing verbal aggression in formal relationships involving power asymmetry
Güç asimetrisi içeren resmi ilişkilerde sözel saldırganlığı mazur görmede ahlaki temellerin rolü
- Tez No: 834003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU CİNGÖZ ULU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez, mazur görülen saldırganlık durumlarındaki çeşitliliğin, insanların öznel ahlakındaki çeşitliliğin tezahürü olabileceğini varsayarak, saldırganlığı mazur görmenin ahlaki temellerini incelemeyi hedeflemiştir. Saldırganlığı mazur görmenin işlemselleştirilebileceği pek çok düzey olduğundan, bu tezin kapsamı yalnızca güç asimetrisini içeren resmi ilişkilerde sözel saldırganlığı mazur görmekle sınırlandırılmıştır. Bu sebeple de öncelikle saldırganlığın bu özgül türünü mazur görmeyi ölçmek için iki yeni ölçek geliştirilmiştir. Yürütülen ilk çalışmada, ahlaki temeller ile fail daha çok sosyal güce sahip olduğunda gösterdiği saldırganlığın mazur görülmesi arasındaki ilişki incelenmiş ve otorite ahlaki temelinin saldırganlığın mazur görülmesi üzerindeki hem doğrudan hem de dolaylı etkisinin anlamlı olduğu görülmüştür. İkinci çalışmada ise, ahlaki temeller ile fail daha az sosyal güce sahip olduğunda gösterdiği saldırganlığın mazur görülmesi arasındaki ilişki incelenmiş; özgürlük ahlaki temelinin, saldırganlığın mazur görülmesi üzerindeki doğrudan etkisinin anlamlı, dolaylı etkisinin ise anlamsız olduğu bulunmuştur. Diğer ahlaki temeller de model dahilinde test edilmiş ve Türkiye'deki geçerlilikleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the moral foundations of excusing aggression, assuming that the diversity in the cases of aggression that are excused may be the manifestation of the diversity in people's subjective morality. Since there are various angles to examine excusing aggression along with morality, the scope of this dissertation is limited only to excusing verbal aggression in formal relationships involving power asymmetry. For this reason, two scales have been developed primarily to measure this specific type of aggression. Accordingly, the first study examined the relationship between moral foundations and excusing verbal aggression when the perpetrator has more social power, and indicated that both direct and indirect effects of the authority moral foundation on excusing verbal aggression are significant. The second study examined the relationship between moral foundations and excusing verbal aggression when the perpetrator has less social power, and indicated that the direct effect of the liberty moral foundation on excusing verbal aggression was significant whereas the indirect effect of the liberty moral foundation was not. Other moral foundations were also tested within the models and their validity in Turkey was discussed.