İnşaat sektöründeki yüklenici firmaların dijital olgunluğunun değerlendirilmesi
Assessment of digital maturity of contractor companies in the construction industry
- Tez No: 834020
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ERGEN PEHLEVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Dijitalleşen dünyada inşaat sektörü diğer sektörler ile karşılaştırıldığında teknolojiden uzak yöntemlerle çalıştığı görülmüştür. İnşaat sektörünün en eski sektörlerden biri oluşu, projelerde farklı disiplinleri barındırıp çoğu zaman birbirinden ayrı çalışan birçok paydaşla çalışılması ve kompleks, genelde benzeri olmayan bir ürün ortaya çıkması gibi faktörler geleneksel metotların dışına çıkılmamasında büyük etkendir. Verimliliğin ön plana çıktığı Endüstri 4.0 döneminde diğer sektörlerden farklı olarak inşaat sektöründe ilkel metotların kullanılmaya devam edilmesi projelerde hatalara ve eksiklere yol açmıştır. Karşılaşılan hataların ve eksiklerin geri dönüşü oldukça zor ve maliyetli olmuştur. Dolayısıyla inşaat sektöründe dijitalleşme adımları atılarak daha planlı ve maliyet açısından daha verimli çalışılabilecektir. İnşaat sektöründeki işletmeler dijitalleşme yolunda adımlar atsa da dijitalleşme belirli bir süreç içerisinde zamanla oluşmaktadır. Bu çalışma kapsamında inşaat sektöründe faaliyet gösteren yüklenici firmaların dijital olgunluk durumuyla ilgili bir değerlendirme üzerine çalışılmıştır. Firmalar dijital olgunluk modeli ile dijitalleşme bakımından hangi aşamada olduğunu belirleyebilecek ve buna bağlı olarak dijitalleşme yol haritasını çıkararak gerekli adımları atabilecektir. Bu sayede geleneksel metot anlayışına bağlı olarak çalışan inşaat sektörü dijitalleşerek daha verimli çalışabilecektir. Dijital dönüşüm, dijital teknoloji fırsatlarını kullanılarak işletmenin tüm alanlarına entegrasyon süreci olarak değerlendirilebilir. Bu dönüşüm işletmenin mevcut iş modellerinde önemli avantajlar sağlarken yeni iş alanları da sağlayabilir. Dolayısıyla bu dönüşüm çerçevesinde pazarda rekabetini sürdürmek isteyen işletmeler dijital dönüşümün bir parçası olmak durumundadır. İnşaat sektöründeki firmalar bu dönüşüme direnç gösterse de gün geçtikçe teknolojiye olan ulaşımın kolaylaşması, maliyetlerin azalması gibi faktörler dönüşümü kaçınılmaz hale getirmektedir. Buradan yola çıkılarak inşaat sektörü için geliştirilen dijital olgunluk modelleri oldukça önemlidir. İnşaat sektöründe dijital olgunluk modelleri, BIM olgunluk modelleri kapsamında değerlendirilse de BIM olgunluk modelleri firmanın dijital olgunluğunu tam olarak yansıtmamaktadır. Firmaların dijital olgunluğunun belirlenmesinde firmanın kültürü, stratejisi ve organizasyon yapısı gibi faktörler de oldukça önemlidir ve BIM olgunluk modelleri bu faktörleri değerlendirmemektedir. Dolayısıyla inşaat sektöründeki firmalarda dijital olgunluğu belirlerken bu değerlendirme kriterlerine de dikkat edilerek kapsamlı bir çalışma yapılmalıdır. Sektördeki firmalar dijital olgunluk modelleri sayesinde pazarda konumlarını görebilecek ve rekabeti sürdürmek için gerekli adımları atabilecektir. Yapılan literatür araştırmalarında dijital olgunluk modelleri incelendiğinde inşaat sektörü dışında birçok sektörde çok sayıda çalışma bulunurken inşaat sektöründe kısıtlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Çalışmanın amaçlarından biri de inşaat sektörüne yönelik bir dijital olgunluk modeli önerisi yapılarak literatüre katkı sağlamaktır. Bu doğrultuda literatürde yer alan çalışmalar incelenerek inşaat sektöründe faaliyet gösteren yüklenici bir firmaya yönelik dijital olgunluğunun belirlenmesinde kullanılacak değerlendirme kriterleri belirlenmiştir. Çalışmanın devamında ise inşaat sektöründe faaliyet gösteren yüklenici bir firmanın sahip olduğu departmanlara değinilmiştir. Sonrasında ise değerlendirme kriterlerinin alt başlığı altında dijital olgunluğu belirleyebilecek sorular geniş kapsamlı bir literatür taraması ile hazırlanmıştır. Firmaların departman bazında belirlediği katılımcılara yöneltilecek bu sorulardan alınan yanıtlar çerçevesinde firmaların dijital olgunlukları belirlenebilecektir. İnşaat sektöründe çalışan firmaların diğer birçok sektörden farklı olarak birbirinden ayrı niteliklere sahip olan, kendi içerisinde birçok farklı spesifik sistemleri içeren projeleri bulunmaktadır. Proje odaklı çalışan inşaat sektöründeki bu firmaların dijital olgunluk seviyeleri her projesinde farklı olabilmektedir. Dijitalleşme çerçevesinde asıl amaç, tüm projelere dijital bir altyapı kurularak hepsinin benzer dijital olgunluğa sahip olmasıdır. Fakat bazı projelerin yapısı, bulunduğu lokasyon, altyapı özellikleri gibi faktörler bu duruma olanak sağlamamaktadır. Tez çalışması kapsamında önerilen modelin odağı proje bazlı olmayıp firma bazında bir değerlendirme yapılmıştır. Firma bazında bir dijital olgunluk tespiti yapılarak firmanın dijital olgunluğu hakkında bir fikir sahibi olunabilmektedir. Dijital olgunluk modeli kapsamında önerilen model inşaat sektöründe faaliyet gösteren bir firmaya uygulaması yapılmamıştır. Literatür taraması ile dijital olgunluk modelleri karşılaştırılıp analiz edilerek değerlendirme kriterleri belirlenmiş ve bir dijital olgunluk modeli önerisi yapılmıştır. Gelecek çalışmalar için tez kapsamında oluşturulan bu model reel olarak çalışan bir firmada uygulanabilir ve sonuçları analiz edilerek dijitalleşme için firmanın güçlü ve zayıf yönleri görülebilir. Bu sonuçlardan yola çıkılarak firma dijitalleşme doğrultusunda atacağı adımları belirleyebilir ve devamlı modeli kullandığı durumda sürdürebilir bir dijital yapı inşa edebilir. Bu çalışmanın akademik katkısı inşaat sektörüne yönelik bir dijital olgunluk modelinin literatüre kazandırılmasıdır. Ayrıca bu tez çalışması baz alınarak birçok farklı dijital olgunluk modelleri geliştirilebilir. Tez çalışmasında da bahsedildiği üzere inşaat sektöründeki dijital olgunluk modelleri oldukça kısıtlıdır. Bu alana yönelik farkındalık arttırılarak gelecek çalışmaların önü açılmalıdır. Çalışmanın sektöre olan katkısı ise firmaların önerilen dijital olgunluk modelini kullanarak olgunluk seviyelerini görebilecek ve ona göre dijital aksiyonlarını alabilecektir. Dünyada oldukça ilkel metotlarla çalışan inşaat sektörünün dijitalleşmesi doğrultusunda dijital olgunluk modellerinin kullanılması firmaların sürdürebilir bir dijital stratejiye sahip olmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In the digitalized world, the construction sector has been seen to work with methods that are far from technology when compared to other sectors. Factors such as the fact that the construction industry is one of the oldest sectors, the fact that projects involve different disciplines and often work with many stakeholders working separately from each other, and the emergence of a complex, often unique product are major factors in not going beyond traditional methods. Unlike other sectors in the Industry 4.0 era, where efficiency is at the forefront, the continued use of primitive methods in the construction sector has led to errors and deficiencies in projects. The return of the errors and deficiencies encountered has been quite difficult and costly. Therefore, by taking digitalization steps in the construction sector, it will be possible to work more planned and cost-efficient. Although businesses in the construction sector take steps towards digitalization, digitalization occurs over time in a certain process. Within the scope of this study, an evaluation of the digital maturity of contractor companies operating in the construction sector has been studied. With the digital maturity model, companies will be able to determine which stage they are at in terms of digitalization and accordingly, they will be able to take the necessary steps by creating a digitalization roadmap. In this way, the construction sector, which works based on the traditional method understanding, will be able to work more efficiently by digitalizing. Digital transformation can be considered as the process of integrating digital technology opportunities into all areas of the business. While this transformation provides significant advantages in the existing business models of the business, it can also provide new business areas. Therefore, businesses that want to maintain their competitiveness in the market within the framework of this transformation must be a part of digital transformation. Although companies in the construction sector resist this transformation, factors such as easier access to technology day by day and decreasing costs make transformation inevitable. Based on this, digital maturity models developed for the construction industry are very important. Although digital maturity models in the construction industry are evaluated within the scope of BIM maturity models, BIM maturity models do not fully reflect the digital maturity of the company. Factors such as the culture, strategy and organizational structure of the company are also very important in determining the digital maturity of companies, and BIM maturity models do not evaluate these factors. Therefore, a comprehensive study should be carried out by paying attention to these evaluation criteria while determining digital maturity in companies in the construction sector. Thanks to digital maturity models, companies in the sector will be able to see their position in the market and take the necessary steps to maintain competition. When digital maturity models are examined in the literature, there are many studies in many sectors other than the construction sector, while there are limited number of studies in the construction sector. One of the aims of the study is to contribute to the literature by proposing a digital maturity model for the construction sector. In this direction, the evaluation criteria to be used in determining the digital maturity of a contractor company operating in the construction sector were determined by analyzing the studies in the literature. In the rest of the study, the departments of a contractor company operating in the construction sector are mentioned. Afterwards, questions that can determine digital maturity under the sub-heading of evaluation criteria were prepared with a comprehensive literature review. The digital maturity of the companies can be determined within the framework of the answers received from these questions to be directed to the participants determined by the companies on the basis of departments. Unlike many other sectors, companies working in the construction industry have projects that have different qualities from each other and include many different specific systems within themselves. The digital maturity levels of these projectoriented companies in the construction sector may be different in each project. Within the framework of digitalization, the main goal is to establish a digital infrastructure for all projects so that they all have similar digital maturity. However, factors such as the structure, location and infrastructure features of some projects do not allow for this situation. The focus of the model proposed within the scope of the thesis is not projectbased, but a company-based assessment was made. By making a digital maturity determination on a company basis, it is possible to have an idea about the digital maturity of the company. The model proposed within the scope of the digital maturity model has not been applied to a company operating in the construction sector. By comparing and analyzing digital maturity models through literature review, evaluation criteria were determined and a digital maturity model was proposed. For future studies, this model created within the scope of this thesis can be applied to a real company and the results can be analyzed to see the strengths and weaknesses of the company for digitalization. Based on these results, the company can determine the steps to be taken in the direction of digitalization and build a sustainable digital structure if it uses the model continuously. The academic contribution of this study is to introduce a digital maturity model for the construction industry to the literature. In addition, many different digital maturity models can be developed based on this thesis study. As mentioned in the thesis, digital maturity models in the construction industry are quite limited. Future studies should be paved the way by raising awareness in this field. The contribution of the study to the sector is that companies will be able to see their maturity levels by using the proposed digital maturity model and take digital actions accordingly. The use of digital maturity models in line with the digitalization of the construction industry, which works with very primitive methods in Turkey and in the world, will enable companies to have a sustainable digital strategy.