Teklif hazırlama sistemi ve bir yurtdışı uygulamasında karşılaşılan sorunların değerlendirilmesi
Bid preperation system and analyses of problems faced at in international project
  1. Tez No: 152132
  2. Yazar: HASAN SERKAN AYDINEFE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UĞUR MÜNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET İş yaşamı koşullarındaki yoğun belirsizlikler, tüm diğer sektörlerde olduğu gibi inşaat sektörümüzü de planlı bir çalışma ortamından uzaklaştırmaktadır. Global pazarlara açılmayı hedefleyen yüklenici firmalarımızın yönetim performansını ve üretim verimliliğini de tam olarak planlayıp teklif hazırlama sürecinde değerlendirmeleri bir zorunluluk halini almıştır. İnşaat sektörünün dinamik yapısı, her projenin kendine özgülüğü ve teklif hazırlama süreçlerinin kısalığı gibi temel nedenlerden dolayı teklif sürecinde yapılan bazı kabullerde sapmalar meydana gelebilmektedir. Yazar İhale hazırlık departmanında teklif hazırlama mühendisi olarak çalıştığı sırada hazırlanmasına katkıda bulunduğu projenin daha sonra uygulama kısmında çalışma imkanı bulmuştur. Buradaki teklif çalışmaları sırasında yapılan kabullerin uygulama sırasında ne şekilde gerçekleştiğini ve saptığını görme imkanını elde etmiştir. Firmaların teklif verme aşaması işin yapılma aşamasından çok daha önemlidir. Fakat bu gerçeğin çok az firma farkına varabilmiştir. İnşaat sektörünün firmalarının özelliği gereği cirolarına oranla öz sermayeleri ve aktifleri azdır. İşlerin yapılabilmesi için çoğu zaman kendi öz kaynaklarının yamnda işveren avansları, malzeme satıcılarının kredileri ve banka kredileri gibi finansman araçlarını da kullanırlar. Teklif hazırlama sürecinde yapılacak kabul hataları ve sapmalar sonucunda planlanan maliyetin aşılması gibi durumlarda zaten cirolarına oranla az olan öz sermayelerinin eriyip yok olmasına neden olabilir. Eğer firma kötü bir fiyatla işi alırsa veya tam tersi durumda vermiş olduğu tekliflerin çok yüksek olup hiç ihale alamaması durumunda da firmanın geleceği tehlikeye girer. Bu yüzden maliyetin hesaplanması ve teklif hazırlama süreci inşaat firmaları açısından yaşamsal önem taşımaktadır. Teklif hazırlama tek başına bir maliyet hesaplamasından ibaret değildir. İhaleyi kazanabilmek için en uygun fiyatın yani optimum maliyetin hesaplanarak xıüzerine uygun kar ve doğru yapılmış risklerinde eklenerek en uygun teklif fiyatının oluşturulmasıdır. Bu da firmanın daha önceden kazanmış olduğu tecrübelere ve teklif hazırlama sürecinde yapacağı çok yönlü araştırmalara bağlıdır. Tezin amacı; Türk inşaat sektöründeki teklif hazırlama süreci ve bu süreçte önemli ve hataya neden olabilecek noktaların belirlenmesidir. Bu çalışmadaki yardımcı amaçlar:. Maliyeti oluşturan bileşenleri belirlemek ve maliyeti etkileyen faktörleri belirlemek,. Kar oranın tespiti için kullanılan modelleri tanımlamak,. Kar oranının belirlenmesindeki amaç ve stratejileri belirlemek,. Teklif hazırlama sürecinin aşamalarını ve adımlarım tarif etmek, Tez içeriğinde, yukarıda belirtilen amaçlar için bugüne kadar yapılmış çalışmalar değerlendirilmiştir. Maliyeti oluşturan elemanlar, maliyeti etkileyen faktörler ve maliyet modelleri incelenmiştir. Kar oranının tespiti için yapılan çalışmalar ve modeller açıklanmıştır. Yüklenici firmaların, işin tespitinden teklifin verilmesine kadar geçen sürede yaşadığı tüm süreçler, ele alınmış, bir alan çalışmasında baştan sona bütün aşamalar incelenmiş ve sürecin kritik noktalan araştırılmıştır. Bu tez çalışması kapsamında; teklifi oluşturan bileşenler, teklif hazırlama sürecinin aşamaları, uygulamada dikkat edilmesi gereken noktalar araştırılmıştır. Bu doğrultuda aşağıdaki bölümler oluşturulmuştur: Giriş bölümünde, çalışmanın amacı, konu ile ilgili daha önce yapılmış olan çalışmalar, tez çalışmasının hedefleri, içeriği ve yapılan çalışma açıklanmıştır. 2. Bölümde maliyetler; maliyeti oluşturan elemanlar, maliyet modelleri ve maliyeti etkileyen konular incelenmiştir. 3. Bölümde kar oranını, belirleme modelleri, etkileyen faktörler ve yüklenici firmaların amaç ve stratejileri açıklanmıştır. 4. Bölümde Türk inşaat sektöründeki yüklenici firmalarının teklif hazırlama sistemi ve süreçleri anlatılmıştır. xıı5. Bölümde alan çalışması kapsamında incelenen projenin sorunları ve karşılaşılan problemler incelenmiştir. 6. Bölümde alan çalışması kapsamında incelenen projedeki sorunlar ve sorunların nedenleri araştırılmıştır. Sonuç ve Öneriler bölümünde teklif hazırlama sistemi ve süreçlerinin kritik noktalan değerlendirilmiştir. xııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Indefiniteness of business life is also keeping away from regular working system in construction market as all the other markets. Our Contracting firms, which are planning to work overseas, must determine management performance and productivity in the bidding procedure. Some deviations could happen in bidding considerations of the project, because of dynamic structure of construction market, specialty of every project itself and shortness of bidding procedure. The author is working in the project, as he had also worked as bid preparing engineer while the project's bid had been prepared. He has the opportunity of evaluating the reasons of deviations in the bid considerations and also to see considerations came true. Bidding stage is more important than construction stage for contracting companies. But few amounts of the contracting companies have been able to deduce this reality. Specialty of the construction market and firms is that the contracting companies have less capital/turnover ratio. Generally, they use many financial tools like client advances, bank credits, credits of material producers, etc. Exceeding of the planned construction cost might have finish the capital of the firms, which also have less capital/turnover ratio, due to the deviations in bid considerations. If a contracting company signs contracts without profit or couldn't take projects reason of high profit or overestimation, the future of the firm will be in danger, this is why the calculation of construction cost is very critical at bidding stage. Bid preparation is not only cost calculation itself. Contactor must prepare prices including optimum cost, suitable profit and good risk analysis for wining the bid. This is related with the contractor's experience and cost analyses, which are done at the bidding stage. xivIn this study, the author had a chance to see bid preparation as well as the construction stage of the same project. With this experience, the author wants to determine and establish deviated, critical and weak points that need improvement at bid preparation stage. In the introduction section, purpose of this study, the previous studies on this subject and contents and the aim of the study were explained. In Section 2, costs, elements of costs, cost models and subjects that have cost impacts were explained. In Section 3, models determining the profit ratio and factors affecting this rate; targets and strategies of construction firms were explained. In Section 4, phases of bidding stage were studied. In Section 5, the problems of the field, project and the complications faced were studied. In Section 6, the problems of the field, project and reasons of the problems were studied. In the final concluding and recommendations section, the bid preparation system and critical points of this procedure were evaluated. xv