İstanbul askeri müzesinde bulunan 16. ve 17. yy. Osmanlı Kalkanları (bezeme özellikleri)
Ornamental features of the ottoman shilds in the İstanbul military museum during the 16th and 17th centuries (ornamental features)
- Tez No: 834040
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ERKAN KAFKAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
İnsan ve tüm yaşam formlarının refleks olarak uyguladıkları, gen haritalarında yaradılış olarak var olan bazı davranış şekilleri vardır. Bunların en başında 'hayatta kalma' gelir. Bildiğimiz tüm canlılar hayatta kalabilme adına evrimleşmiş ve bu süreçte paralel olarak savunma adı altında bir davranış şekli geliştirmişlerdir. Varoluştan bu yana insanlar doğaya ve diğer canlılara karşı kendini korumak zorunda kalmıştır. Bu durum silahların ve koruyucu malzemelerin bulunmasına ve yıllar içinde gelişim göstermesine neden olmuştur. Bunların özel olarak incelenmesi gereklidir. Bu nedenle kalkan örnekleri kullanılan malzeme, üretim ve süsleme tekniği, biçim, renk ve tezyini özellikleri açısından detaylı olarak belgelenmeye ve tanıtılmaya çalışılmıştır. Müze koleksiyonundaki 16. Ve 17. Yüzyıla ait kalkanların fotoğraf çekimleri yapılmış, döneme ait figürler ve desenler çizilerek çalışmaya yansıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are some forms of behavior that exist as a creation in gene maps that are applied as reflex by human and all life forms 'Survival' comes first. All living things that we know evolved in order to survive, and in parallel, they developed a behavior called defense. Since existence, humans have had to protect themselves against nature and other living things. This has led to the discovery of weapons and protective materials and development over the years. The existence of the Ottoman Empire to the present day has been handled in various aspects and many works have been written all over the world. Most of the shields, which have been preserved in their original form up to the present day, are of Ottoman origin. They need special examination. For this reason, it has been tried to document and introduce shield samples in detail in terms of the materials used, production and decoration techniques, shape, color and decoration characteristics. Photographs of the 16th and 17th century shields in the museum collection were made and the figures and patterns of the period were drawn and reflected in the study