Roma dönemi seramik fırınları
Ceramic kilns of roman period
  1. Tez No: 834065
  2. Yazar: ELVAN GEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR CİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Çömlekçilik binlerce yıldır insan hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Gıdaların pişirilmesi ve saklanmasında kullanılan pişmiş toprak kaplar, daha dayanıklı olmaları için pişirilmiştir. Fırınlama aynı zamanda seramik ürünlerin suya dayanıklı hale gelmesini, renk ve dokunun iyileşmesini sağlamaktadır. Açık ateşte başlayan pişirim zamanla gelişerek fırında pişirime dönüşmüştür. Geçmişten günümüze, toplumların kültürel yapıları, yaşantılarındaki değişiklik ve gelişimler, seramiklerin fırınlama veya pişirme yöntemlerinin gelişmesine ve değişmesine neden olmuştur. Coğrafya, iklim koşulları ve bitki örtüsü gibi etmenler, fırın tasarımının yanı sıra fırınlanacak ürünün niteliğini de etkilemiştir. Bu tez çalışmasının amacı, Roma İmparatorluk Dönemi'nde kullanılan fırınların bulunduğu arkeolojik alanlar ile fırın yapılarının anlaşılması ve bu konudaki arkeolojik verilerin bir araya getirilmesidir. Bu amaçla, Roma İmparatorluğu'nun yayılımı içine giren İtalya, İspanya, Fransa, Balkanlar, Hellas, Anadolu, Doğu Akdeniz'deki bazı yerleşimler ve Kuzey Afrika'da yapılan kazılarda bulunan Roma Dönemi seramik fırınları araştırılmıştır. Ayrıca, Roma seramik fırınları hakkında yapılan deneysel çalışmalardan da örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pottery has been an important part of human life for thousands of years. Terracota pots used for cooking and storing food are fired to make them more durable. Firing also makes ceramic products water-resistant and enhances their color and texture. The process of firing, which initially began with open flames, has evolved over time to become baking in ovens. Throughout history, the cultural structures of societies, changes and developments in their lifestyles have led to the evulation of the kiln and ceramic firing methods to develop and change. Factors such as geography, climate conditions, and vegetation have influenced not only the design of kilns but also the quality of the products to be fired. The objective of this thesis is to comprehend the archaeological sites where kilns used during the Roman Imperial Period are found and the structures of these kilns, and to compile archaeological data related to this subject. To this end, Roman period ceramic kilns found in excavations carried out in regions encompassed by the expansion of the Roman Empire, such as Italy, Spain, France, the Balkans, Hellas, Anatolia, some settlements in the Eastern Mediterranean, and North Africa, have been investigated. Additionally, examples from experimental studies conducted on Roman ceramic kilns are also provided.