Avrupa birliği uyum sürecinde Türkiye'de yerel yönetimler
Local administrations in Turkey in the european union harmonization process
  1. Tez No: 834064
  2. Yazar: HÜSEYİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CEM OĞULTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Avrupa Birliği, demokratik ortam, kişi hakları, özgür basın ve bağımsız yargı gibi pek çok hususa duyarlıdır. Avrupa Birliği bu hususların gerçekleştirilmesinde kilit noktanın kendi yerel yönetimlerinin kurulması gerekliliğini savunmuştur. Bilhassa birliğe girmeye hazırlanan ülkelerin yerel yönetimlerini etkilemek isteyen Avrupa Birliği, mali çerçevesi ve planlarıyla aktif siyaseti teşvik etmektedir. Avrupa Yerel Özerklik Şartı'nın dayandığı AB'de mahalli yönetimler demokrasinin kaynağıdır. Ülkemizin birliğe girmek istemesi ile ilgili geçen uzun süreçte birçok yerel yönetim reformu gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda Türkiye'de yerel yönetimlerin yapısı değişmiştir. Bu çalışma, ülkemize yönelik olan mali yardım ve Avrupalılaşma sürecinin yerel yönetimler üstündeki etkisini göstermeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, Avrupa Yerel Özerklik Şartı'nın ülkemiz perspektifinden değerlendirilmesi gerçekleştirilmiştir. Bunun yanında Avrupa Yerel Özerklik Şartı ile ülkemizdeki mahalli idare düzenin sorunları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The European Union is sensitive to many issues such as the democratic environment, individual rights, free press and independent judiciary. The European Union has argued that the key point in the realization of these issues is the establishment of its own local governments. The European Union, which wants to influence the local governments of the countries that are preparing to join the union, encourages active politics with its financial framework and plans. In the European Union, where the European Charter of Local Autonomy is based, local governments are the source of democracy. Many local government reforms have been carried out in the long period of our country's accession to the union. In this context, the structure of local governments in Turkey has changed. This study aims to show the effect of financial aid and Europeanization process for our country on local governments. In the study, the European Charter of Local Autonomy was evaluated from the perspective of our country. In addition, the problems of the European Charter of Local Autonomy and the existing local administration system in Turkey were examined.