Farklı pamuk harmanlarının şantuklu iplik özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of different cotton blends on slub yarn properties
  1. Tez No: 834069
  2. Yazar: ÖZGÜ ŞİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA BEDEZ ÜTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı ülke pamuklarından yapılan harmanlarla üretilen şantuklu ipliklerin ve bu ipliklerden elde edilen süprem ve ribana yapıdaki örme kumaşların fiziksel ve mekanik özellikleri incelenmiştir. İplik numarasının etkisini de görebilmek için Ne 20, Ne 30 ve Ne 40 inceliğinde aynı şantuk deseni ile şantuklu iplikler üretilmiştir. Harman tipinin etkisini inceleyebilmek için Amerikan, Mısır, Türkiye (Urfa ve Ege) pamuklarından iplik üretimi yapılmıştır. Üretilen ipliklerin iplik düzgünsüzlüğü, mukavemet ve kopma uzaması değerleri, örme kumaşların ise, kalınlık, patlama mukavemeti, hava geçirgenliği, su buharı geçirgenliği, yüzey sürtünme katsayısısı ve boncuklanma tesleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde iplik inceldikçe kumaşların kalınlık ve patlama mukavemeti değerlerinin azalırken, hava ve su buharı geçirgenliği ile kinetik sürtünme katsayısı değerlerinin artış gösterdiği görülmüştür. Ribana kumaşların süprem kumaşlara göre kalınlık, hava geçirgenliği, yüzey pürüzlülüğü değerlerinin yüksek, su buharı geçirgenliği değerlerinin düşük olduğu bulunmuştur. Farklı pamuk harmanlarından elde edilen kumaşların özellikleri arasında istatistiksel açından önemli fark tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the physical and mechanical properties of slub yarns produced with different cotton blends, single jersey and rib knitted fabrics obtained from these yarns, were investigated. Slub yarns of Ne 20, Ne 30 and Ne 40 fineness were produced with same slub design. In order to examine the effect of blend type, yarn was produced from American, Egyptian, Turkish (Urfa and Aegean) cottons. Yarn unevenness, tenacity and breaking elongation values of the yarns produced, and thickness, bursting strength, air permeability, water vapor permeability, surface friction coefficient tests of the obtained knitted fabrics were measured. When the results were evaluated, it was seen that as the yarn count (Ne) increase, the thickness and bursting strength values of the fabrics decreased, while the air and water vapor permeability and kinetic friction coefficient values increased. It has been found that rib fabrics have higher thickness, air permeability and surface roughness values and lower water vapor permeability values than single jersey fabrics. No statistically significant difference could be detected between the properties of fabrics obtained from different cotton blends.