Küresel sağlık güvenliği ve kalkınma ilişkisi: OECD ülkeleri örneği
Global health security and development relationship: The case of OECD countries
- Tez No: 834093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE TAHSİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sağlık, tüm dünyada yüzyıllardır önemini koruyan bir konu olmuştur. Çünkü sağlıklı bireyler sağlıklı toplumları oluşturmakla beraber ülkelerin kalkınması adına en önemli girdiyi sağlamaktadır. Küreselleşmenin hız kazandığı dünyada ise bulaşıcı hastalıklar kolaylıkla sınırların ötesine geçebilmekte ve ülkeler için salgın riski oluşturabilmektedir. Ekonomik büyüme ve sağlık birbiriyle etkileşim halindedir. Bu yüzden salgınlar halk sağlığını tehdit etmekle beraber kalkınmaya giden yolda ülkeler için büyük bir engel teşkil etmektedir. Ülkelerin sağlığı tehdit edici durumlar karşısında sağlık güvenliğini temin etmekten öte bunu tüm dünyada küresel sağlık güvenliğini sağlamak büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada küresel sağlık güvenliği ve büyüme ilişkisi için 2021 yılına ait OECD ülkeleri veri alınarak Temel Bileşenler Analizi uygulanmış ve sonuç olarak ülkelerin refah düzeylerinin artması ülkelerin sağlık güvenliğini sağlamada kapasitelerini artırsa da tam olarak bir ölçüt olmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Health has been an important issue all over the world for centuries. Because healthy individuals create healthy societies and provide the most important input for the development of countries, in a world where globalization is accelerating, infectious diseases can easily spread across borders and pose an epidemic risk for countries. Economic growth and health interact with each other. Therefore, epidemics not only threaten public health but also pose a major obstacle for countries on the path to development. Beyond ensuring the health security of countries in the face of health-threatening situations, it is of great importance to ensure global health security all over the world. In this study, principal components analysis was applied to the relationship between global health security and growth, taking OECD countries as data for 2021, and as a result, it was concluded that although the increase in the welfare levels of countries increases their capacity to ensure health security, it is not an exact criterion.