Küreselleşme sürecinde Türkiye'de uygulanan maliye politikalarının değerlendirilmesi
Evaluation of fiscal policies applied in Türkiye during the globalization process
- Tez No: 834094
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL DURUCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Küreselleşme kavramı ulusal devlet politikalarıyla ilişkilidir ve bireylerin gündelik yaşantılarında da oldukça önemli bir yere sahiptir. Küreselleşme olgusu; bireylerin, sermayenin ve uluslararası serbest mal hareketliliğinin yarattığı global piyasa güçlerinin bulunduğu küresel sistemi ifade etmektedir. Küreselleşme sürecini üç temel aşamada anlatmak mümkündür. Yaşanılan bütün bu süreçler neticesinde ülkelerarası etkileşim günden güne artış göstermiştir. Meydana gelen etkileşim artışı ise kime zaman ekonomik krizlerin kimi zaman ise savaşların yayılışını genişletmiştir. Oluşan bütün bu olaylar ise hiç şüphesiz maliye politikalarında değişimi zorunlu hale getirmiştir. Devlet yönetimleri ülke ekonomilerinde istikrarı sağlamak ve meydana gelen olumsuz etikleri en aza indirmek amacıyla maliye politikalarında çeşitli değişimler yapmıştır. Bahsi geçen bu değişimleri ise; vergi teşvikleri, yeni vergilerin yürürlüğe getirilmesi, kamu harcamalarının artırılması, borçlanma yoluna gidilmesi olarak sıralamak mümkündür. Ele alınan tez çalışmasında 1923 senesinden itibaren Covid-19 salgın sürecinin sonuna kadar uygulanan maliye politikalarına yönelik detaylı bir inceleme yapılmıştır. Yapılan incelemeler neticesinde uygulanan maliye politikalarının etkinliği değerlendirilmiş ve bu konuda yapılan çalışmalara dair bir literatür taramasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of globalization is related to national state policies and has a very important place in the daily lives of individuals. The phenomenon of globalization; it refers to the global system in which global market forces created by individuals, capital and international free movement of good sexist. It is possible to describ globalization in thre basic stages. As a result of all these processes, the interactio nbetween countries has increased day by day. This increase in interaction has sometimes expanded the spread of economic crises and sometimes wars. All these events have undoubtedly made changes in fiscalpoliciescompulsory. State governments have made various changes in their fiscal policies in order to ensure stability in the country's economies and minimize the negative effects that occur. These mentioned changes are; tax incentives, enacting new taxes, increasing public expenditures, and borrowing. In the thesis study, a detailed analysis was made of the fiscal policies implemented from 1923 until the end of the Covid-19 epidemic process. As a result of the investigations, the effectiveness of the fiscal policies implemented was evaluated and literature review on the studies carried out on this subject was included.