Akademisyenlerin tükenmişlik düzeyi ve iş-aile-yaşam dengesinin incelenmesi
An investigation of academicians' burnout level and work-family-life balance
- Tez No: 834096
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İLVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İş hayatının büyük sorunlarından olan tükenmişlik, kişiler arası iletişimin çok olduğu meslek gruplarının içinde yer alan akademisyenleri de etkilemektedir. Çalışmamızda toplumların bilim ve eğitim geleceğini şekillendiren akademisyenlerin tükenmişlik düzeyleri ve iş aile yaşam dengelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmamıza, İstanbul Aydın Üniversitesinde çalışan 151'i kadın ve 96'sı erkek olmak üzere, toplam 247 akademisyen katılmıştır. Akademisyenlerin tükenmişlik düzeylerinin belirlenmesinde Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ), iş aile yaşam dengelerinin incelenmesinde ise Çiğdem Apaydın tarafından geliştirilen İş-Aile Yaşam Dengesi Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmamızda elde edilen veriler sonucunda, araştırmamıza dahil olan akademisyenlerin istatistiksel olarak anlamlı düzeyde tükenmişlik içinde oldukları tespit edilmiştir. Ölçekler arası ilişki incelendiğinde, işin aileye olumsuz etkisi arttıkça, duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve MTÖ toplam puanları arttığı görülmüştür. Buna ek olarak, işin aileye olumsuz etkisi arttıkça, kişisel başarının azalacağı, ailenin işe olumsuz etkisi arttıkça da duygusal tükenme, duyarsızlaşma ve MTÖ toplam puanlarının arttığı görülmüştür. Elde edilen sonuçlar, akademisyenlerin tükenmişlik düzeylerinin iş-aile yaşam dengesiyle ilişkisinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Burnout, which is one of the major problems of business life, also affects academicians in professional groups where there is a lot of interpersonal communication. In our study, it was aimed to examine the burnout levels and work-family life balance of academicians who shape the future of science and education of societies. A total of 247 academicians, 151 of whom were female and 96 of whom were male, working at Istanbul Aydın University participated in our study. Maslach Burnout Scale (MBS) was used to determine the burnout levels of academicians and Work-Family Life Balance Scale developed by Çiğdem Apaydın was used to examine their work-family life balance. As a result of the data obtained in our study, it was determined that the academicians included in our study had in a statistically significant level of burnout. When the relationship between the scales was examined, it was seen that as the negative impact of work on family increased, emotional exhaustion, depersonalization, and MBS total scores increased. In addition, as the negative impact of work on family increased, personal achievement decreased, and as the negative impact of family on work increased, emotional exhaustion, depersonalization, and MBS total scores increased. The results obtained show that academicians' burnout levels are related to work-family life balance.that academicians' burnout levels are related to work-family life balance.