Ebeveynlerin ergen çocuklarına yönelik tutum ve davranışlarının değerlendirilmesi: Nitel bir çalışma
Evaluation of the attitudes and behaviors of parents towards adolescent children: A qualitative study
- Tez No: 834095
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET İLVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikoloji, Nursing, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ergenlik dönemi, çocukluktan yetişkinliğe geçiş dönemi sayılmakla birlikte belki de insan yaşamındaki en önemli bir gelişim dönemidir. Ergen, bu dönemde fiziksel, duygusal, zihinsel ve sosyal değişimlerin etkisiyle kimlik arayışı içinde olup bağımsızlık kazanmaya çalışır. Bu karmaşık dönemde, ebeveynlerin çocuklarına yönelik tutum ve davranışları, ergenlerin duygusal ve psikolojik gelişimini etkileyebilir ve onların gelecekteki yetişkinlik süreçlerini de bu yolla şekillendirebilir. Bu araştırmanın amacı ebeveynlerin ergen çocuklarına yönelik tutum ve davranışlarını anlamak ve değerlendirmektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veriler, derinlemesine görüşme tekniği ile toplanmıştır ve araştırma örneklemi ise Bakırköy/İstanbul'da ikamet eden 15 gönüllü ebeveynden oluşmuştur. Örnekleme yönteminde kolay ulaşılabilir yöntemden yararlanılmıştır. Veri toplama aracı olarak ise yarı yapılandırılmış görüşme soru listesi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre ebeveynlerin ergen çocuklarına yönelik tutumu genelde demokratik ve“özgür bırakma”olarak değerlendirilmiştir. Bu bulgu, örneklemin eğitim seviyesinin yüksek olduğu ile ilişkili olabilir. Ebeveynler, ergenlikle birlikte çocukların davranış örüntülerinin değiştiği, sorunların arttığı ve bu sorunların da ebeveyn-çocuk ilişkisine olumsuz yansıdığını ifade etmiştir. Sorunları çözmek adına ebeveynlerin çocuklara uymaya çalışması, diğer ebeveynler veya kök aile ile danışması ve“sabırlı olmaya çalışması”en önemli bulgular olarak ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak ebeveynler, ergenlik dönemini hayata hazırlanmak olarak nitelendirmekte ve esnek bir tutum ve davranış sergileyerek çocuğu risklere karşı korumaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Adolescence is considered the transition period from childhood to adulthood and is perhaps the most important developmental period in human life. During this period, the adolescent searches for identity and tries to gain independence under the influence of physical, emotional, mental and social changes. During this complex period, parents' attitudes and behaviors towards their children can affect the emotional and psychological development of adolescents and thus shape their future adulthood. The aim of this research is to understand and evaluate parents' attitudes and behaviors towards their adolescent children. Qualitative research method was used in the research. The data was collected by in-depth interview technique and the research sample consisted of 15 volunteer parents residing in Bakırköy/Istanbul. An easily accessible method was used in the sampling method. A semi-structured interview question list was used as a data collection tool. According to the findings of the research, parents' attitudes towards their adolescent children were generally evaluated as democratic and“liberating”. This finding may be related to the high education level of the sample. Parents stated that children's behavioral patterns change with adolescence, problems increase, and these problems have a negative impact on the parent-child relationship. In order to solve the problems, the most important findings were that parents try to comply with the children, consult with other parents or the family of origin, and“try to be patient”. As a result, parents describe adolescence as preparation for life and try to protect the child against risks by displaying a flexible attitude and behavior.