Ankara-Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı karayosunları florası
The Moss flora of Ankara-Kızılcahamam Soğuksu National Park
  1. Tez No: 83410
  2. Yazar: GÜRAY UYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET Doktora Tezi ANKARA-KIZBLCAHAMAM SOĞUKSU MİLLİ PARKI KARAYOSUNLARI FLORASI GürayUYAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Barbaros ÇETİN 1999, Sayfa : 177 Jüri : Prof. Dr. Ender YURDAKULOL Prof. Dr. Özden İNCEOĞLU Prof. Dr. Osman KETENOĞLU Prof. Dr. Mecit VURAL Doç. Dr. Barbaros ÇETİN Bu çalışmada, araştırma alanı Ankara-Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı'ndan toplanan karayosun örnekleri değerlendirilerek 20 familyaya ait 40 cins ve bunlara ait 122 takson tanımlanmıştır. Bunlardan 38 takson Henderson'un kareleme sistemine göne A2 karesi için yenidir. Grimmia trichophylla Grev. var. robusta (Freg.) AJ.E.Smith, Bryum curvatum Kaur. & H.Arn., Lescuraea radicasa (Mitt.) Mönk. var. radicasa., Lescuraea radicosa (Mitt.) Mönk. var. denudata (Kindb.) Lawton., Brachythecium velutimım (Hedw.) B.,S&G. var. validum C.Jens., Brachythecium albicans (Hedw.) B.,S.&G.var. dumetorum Limpr. taksonlannın şimdiye kadar yapılan çalışmaların taranması ile Türkiye Karayosun florası için yeni kayıt oldukları tespit edilmiştir. Bölgede içerdiği takson sayısı yüksek familyalar şunlardır: Brachytheciaceae (22), Pottiaceae (19), Bryaceae (15), Grimmiaceae (14), Orthotrichaceae (10), Amblystegiaceae (7). Tür, alttür ve varyete sayılarına göre başlıca büyük cinsler ise; Brachythecium (14), Bryum (13), Tortula (10), Orthotrichum (10), Lescuraea (5), Dicranum (4), Eurhynchium (4). Anahtar Kelimeler : Bryophyta, Karayosun, Flora, Milli Park, Kızılcahamam.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PLDThesis THE MOSS FLORA OF ANKARA-KTZILCAHAMAM SO?UKSU NATIONAL PARK Güray UYAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Barbaros ÇETİN 1999, Page : 177 Jury : Prof. Dr. Ender YURDAKULOL Prof. Dr. Özden İNCEO?LU Prof. Dr. Osman KETENO?LU Prof. Dr. Mecit VURAL Assoc. Prof. Dr. Barbaros ÇETİN In this study, done in Ankara-Kizilcahamam Soğuksu National Park, 122 taxa out of 950 specimens of Bryophyte were defined. These taxa belong to 19 families and 40 genera of the bryophytes. Among them, 38 taxa are new for A2 grid-square which is adopted by Henderson. Grimmia trichophylla Grev. var. robusta (Freg.) A. J.E.Smith, Bryum curvatum Kaur. & H.Arn., Lescuraea radicasa (Mitt.) Mönk. var. radicasa., Lescuraea radicosa (Mitt.) Mönk. var. denudata (Kindb.) Lawton., Brachythecium velutinum (Hedw.) B.,S.&G. var. validum C.Jens., Brachythecium albicans (Hedw.) B.,S.&G. var. dumetorum Limpr. are determined as new records for the moss flora of Turkey. The families which have the richest species with high taxon number are as follows: Brachytheciaceae (22), Pottiaceae (19), Bryaceae (15), Grimmiaceae (14), Orthotrichaceae (10), Amblystegiaceae (7). The richest genera on account of the number of species, subspecies, and varieties are: Brachythecium (14), Bryum (13), Tortula (10), Orthotrichum (10), Lescuraea (5), Dicranum (4), Eurhynchium (4). Key Words : Bryophyte, Moss, Flora, National Park, Kızılcahamam.