Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu sonrası yapılandırılmış miyofasyal zincir egzersiz eğitiminin etkinliği
The effectiveness of structured myofascial chain exercise training after anterior cruciate ligament reconstruction
  1. Tez No: 834109
  2. Yazar: MİRSAD ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK YELDAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmanın amacı; Ön çapraz bağ rekonstrüksiyonu (ÖÇBR) sonrası rehabilitasyonun geç döneminde yapılandırılmış miyofasyal zincir egzersizleri eğitiminin fonksiyonellik, performans ve katılım üzerindeki etkinliğinin, alt ekstremite egzersizleri ile karşılaştırılmasıdır. ÖÇBR sonrası post-op 8. ve 12. haftalar arasındaki dahil edilme kriterlerini karşılayan, 32 olgu alt ekstremite egzersizleri ile tedavi edilen Alt Ekstremite Egzersiz Eğitimi Grubu (AEG) (27,81±7,78 yaş, 26,63 ± 2,85 kg/m2, 3 kadın, 13 erkek) ve miyofasyal zincir egzersizleri ile tedavi edilen Miyofasyal Zincir Egzersizleri Eğitimi Grubu (MZG) (28,75±7,37 yaş, 26,76 ± 2,49 kg/m2, 2 kadın, 14 erkek) olarak iki gruba ayrıldı. Sağlıklı 20 olgu müdahalesiz Kontrol Grubu (KG)'nu (20,40±2,37 yaş, 23,94 ± 2,88 kg/m2, 4 kadın 16 erkek) oluşturdu. Olgular; çalışma öncesi ve sonrasında alt ekstremite kas kuvveti ölçümü, otur uzan testi, zamana karşı performans testleri, tek bacak gözler kapalı denge testi (GKDT), yıldız denge testi (YDT) ile Uluslararası Diz Dokümantasyon Komitesi Subjektif Diz Skoru (IKDC), Lysholm Diz Skorlama Ölçeği (LDS), Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ve Diz İncinme ve Osteoartrit Sonuç Skoru (KOOS) anketleri kullanılarak değerlendirildi. MZG ve AEG her ikiside altı hafta süreyle haftada üç gün ve günde bir seans olmak üzere toplam 18 seans süren fizyoterapist gözetimindeki senkron telerehabilitasyon programını tamamladı. Verilerin analizinde nonparametrik testler kullanıldı. Tedavi sonrasında; MZG'nun IKDC sonuçları AEG'dan anlamlı olarak yüksek bulundu(p=0,018). Esneklik (p=0,001) ve sağlam ekstremite GKDT'de (p=0,001) MZG'da anlamlı artış bulunurken, AEG ve KG'da anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Kas kuvveti, performans, opere ekstremite GKDT, YDT, IKDC, LDS, KOOS sonuçlarının hem MZG hem de AEG'da tedavi öncesine göre anlamlı olarak artış gösterdiği (p0.05). Tedavi sonrasında KG, MZG ve AEG arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Sonuç olarak; miyofasyal zincir egzersizlerinin IKDC, esneklik ve sağlam ekstremite GKDT sonuçlarında alt ekstremite egzersizlerine göre daha etkin olduğu gösterildi. Kas kuvveti, performans, opere ekstremite dengesi, LDS, KOOS sonuçlarında iki grupta benzer sonuçlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effectiveness of structured myofascial chain exercises in the late period of rehabilitation after ACLR on functionality, performance and participation. 32 cases in post-op 8-12 weeks after ACLR were divided into two groups as (LEG)(27.81±7.78 years old, 26.63 ± 2.85 kg/m2, 3 females, 13 males) treated with lower extremity exercises and Myofascial Chain Exercises Training Group (MCG)(28.75±7.37 years, 26.76 ± 2.49 kg/m2, 2 females, 14 males) treated with myofascial chain exercises. 20 healthy cases(20.40±2.37 years, 23.94±2.88 kg/m2, 4 females and 16 males) constituted CG without intervention. Cases evaluated with; muscle strength, sit and reach test, performance tests against time, single leg closed eye balace test (CEBT), Y balance test (YBT), International Knee Documentation Committee Subjective Knee Score (IKDC), Lysholm Knee Score (LKS), Tampa Kinesiophobia Scale (TKS) and Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score (KOOS). Both LEG and MCG completed the 18 supervised synchron telerehabilitation programme during six weeks with three times a week and one session in a day. Non-parametric tests were used for statistical analysis. After treatment; IKDC results of MCG were found significantly higher than LEG(p=0,018). Flexibility (p=0,001) and CEBT (p=0,001) in healty extremity was significantly higher only in MCG.It was found that muscle strength, performance, operated extremity single leg CEBT, YBT, IKDC, LKS, KOOS are significantly increased in both MCG and LEG(p0.05). Before treatment; muscle strength, performance, single leg CEBT and YBT were significant higher in CG than others (p0.05) in the end. It has been shown that myofascial chain exercises are more effective than lower extremity exercises in IKDC, flexibility and healthy extremity CEBT results. Similar results were obtained in MCG and LEG for muscle strength, performance, operated extremity balance, LDS, and KOOS parameters.