Gebelerde algılanan stresin prenatal emzirme özyeterliliğe etkisi
The effect of perceived stress in pregnancy on prenatal breastfeeding self-efficacy
  1. Tez No: 834110
  2. Yazar: DİLEK KESKİN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVŞEN NAZİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, gebelikte algılanan stresin prenatal emzirme özyeterliliğe etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı nitelikte olan bu çalışmaya, Türkiye'nin güney bölgesindeki bir devlet hastanesinin gebe polikliniklerine antenatal takip için başvuran 347 gebe alınmıştır. Çalışmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Gebelik Stresini Değerlendirme Ölçeği (GSDÖ) ve Prenatal Emzirme Öz-yeterlilik Ölçeği (PEÖYÖ) ile toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, Bonferroni ve Spearman korelasyon testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of perceived stress during pregnancy on prenatal breastfeeding self-efficacy. In this descriptive study, 347 pregnant women who applied to the pregnant outpatient clinics of a state hospital in the southern part of Turkey for antenatal follow-up were included. The data of the study were collected with Personal Information Form, Pregnancy Stres Rating Scale (PSRS) and Prenatal Breastfeeding Self-Efficacy Scale (PBSES). Descriptive statistics, Mann-Whitney U" test, Kruskal-Wallis H test, Bonferroni and Spearman correlation tests were used in the analysis of the data.