Bipolar bozukluğa sahip bireylerin sosyal destek algıları,başetme becerileri ve intihar etme düşünceleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between social support perceptions, coping skills and suicidal thoughts of individuals with bipolar disorder
  1. Tez No: 834112
  2. Yazar: ESRA KÖPRÜLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ARGUVANLI ÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Esra KÖPRÜLÜ. Bipolar Bozukluğa Sahip Bireylerin, Sosyal Destek Algıları, Baş Etme Becerileri ve İntihar Etme Düşünceleri Arasındaki İlişkinin Belirlenmesi, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik Anabilim Dalı Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği YüksekLisans Programı, Yüksek Lisans Tezi, Zonguldak, 2023. Bu çalışma bipolar bozukluğa sahip bireylerin, sosyal destek algıları, baş etme becerileri ve intihar etme düşünceleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı bir araştırma olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Aralık 2022- Nisan 2023 tarihleri arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde yatarak tedavi gören Bipolar Bozukluk tanılıremisyon dönemindeki 142 birey oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri 'Kişisel Bilgi Formu', 'Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği', 'Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği', 'İntihar Düşüncesi Ölçeği' ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Esra KÖPRÜLÜ. Determination of the Relationship Between Social Support Perceptions, Coping Skills and Suicidal Thoughts of Individuals with Bipolar Disorder, Zonguldak Bülent Ecevit University, Institute of Health Sciences, Nursing Department Master Thesis, Zonguldak, 2023. This study was conducted as a descriptive and correlational study to determine the relationship among social support perceptions, coping skills, and suicidal thoughts of individuals with bipolar disorder. The sample of the study consists of 142 individuals in remission with a diagnosis of bipolar disorder who were hospitalized in Başakşehir Çam and Sakura City Hospital Mental Health and Diseases Hospital between December 2022 and April 2023. The data of the study were collected with the“Personal Information Form”,“Multidimensional Scale of Perceived Social Support”,“Scale for Evaluation of Coping Attitudes”, and“Suicidal Ideation Scale”.