Hemşirelerin iş yaşam dengesi ile ruh sağlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between nurses' work life balance and mental health
- Tez No: 834111
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ARGUVANLI ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma Zonguldak ilindeki tüm kamu hastanelerinde çalışan hemşirelerin iş yaşam dengeleri ve ruh sağlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte yapıldı. Araştırmanın evrenini Haziran 2022 ve Aralık 2022 tarihleri arasında hastanelerde çalışmakta olan tüm hemşireleroluşturdu. Örneklemini ise 1066 hemşire oluşturdu. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Genel Sağlık Anketi-12, İş Yaşam Dengesi Ölçeği ile toplandı.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in a descriptive and relationship-seeking type in order to examine the relationship between work-life balance and mental health of nurses working in all public hospitals in Zonguldak province. The universe of the study consisted of all nurses working in hospitals between June 2022 and December 2022. The sample consisted of 1066 nurses. The data of the study were collected with Personal Information Form, General Health Questionnaire-12, Work-Life Balance Scale.