Kadın sporcuların antrenörlük kariyerine ilgisinin sosyal bilişsel kariyer teorisi temelli incelenmesi
Social cognitive career theory-based investigation of female footballers' interest in coaching careers
- Tez No: 834117
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ ERATLI ŞİRİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, kadın futbolcuların antrenörlük niyetlerini etkileyen faktörlerin Sosyal Bilişsel Kariyer Teorisine (SBKT) dayalı olarak Makine Öğrenmesi Algoritmaları kullanılarak belirlenmesidir. Bu bağlamda, araştırmanın evrenini Turkcell Kadın Futbol Süper Ligi B gurubunda bulunan 9 takım içerisinde yer alan 162 kadın futbolcu, örneklemini ise bu takımlarda forma giyen 125 kadın futbolcu oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu, Öz-yeterlilik Ölçeği, Mesleki Değerlilik Ölçeği, Algılanan Engellik Ölçeği, Rol Model Etkisi Ölçeği, Antrenörlük Arzusu Ölçeği veri toplama araçları ile toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 21 programı ve MATLAB yazılımı kullanılmıştır. Makine öğrenmesi sınıflandırma algoritmalarından Lojistik Regresyon, Karar Ağacı, K-En Yakın Komşu, Destek Vektör Makinaları, Naive Bayes ve Yapay Sinir Ağları algoritmaları ile tahmin çalışmasında bulunulmuştur. Ayrıca kadın futbolcuların demografik özelliklerine göre farklılıkları belirlemek için T-testi ve ANOVA analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda Yapay Sinir Ağı (YSA) algoritmasının en yüksek (%96) kümeleme başarısı gösterdiği tespit edilmiştir. YSA analizi sonuçları kadın futbolcuların antrenörlük arzularını tahmin etmede olasılığı en yüksek üç önemli değişken belirleyerek; (a) Algılanan Engellilik ölçeğinin (15 önerme), (b) Antrenörlük Değer ölçeğinin (10 önerme) ve (c) Rol Model Alma ölçeğinin (5 önerme) parametreleri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda t- testi ve ANOVA analizi sonuçlarına göre; antrenörlüğün meslek olarak tanındığını belirten sporcuların algılanan engellilik algılamalarının yüksek, kadın sporcuların antrenörlerinin cinsiyetinin kadın veya erkek olmasına göre, antrenörlük değer, algılanan ayrımcılık ve rol model alma ortalamaları yüksek bulunmuştur. Eğitim durumu ve yaş değişkenine göre algılanan engellilik ve ayrımcılık algılamalarında farklılık olduğu görülmüştür. Araştırmanın diğer bir sonucunda ise kadın sporcuların bulundukları takım değişkenine göre antrenörlük değer, ayrımcılık ve rol model ortalamalarının farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors affecting the coaching intentions of female football players by using Machine Learning Algorithms based on Social Cognitive Career Theory (SBKT). In this context, the universe of the research consists of 162 female football players in 9 teams in Turkcell Women's Football Super League group B, and the sample consists of 125 female football players playing in these teams. The data of the study were collected with Personal Information Form, Self-Efficacy Scale, Professional Value Scale, Perceived Disability Scale, Role Model Effect Scale, and Coaching Desire Scale data collection tools. SPSS 21 program and MATLAB software were used in the analysis of the research data. The estimation study was made with Logistic Regression, Decision Tree, K-Nearest Neighbor, Support Vector Machines, Naive Bayes and Artificial Neural Networks algorithms from machine learning classification algorithms. In addition, T-test and ANOVA analysis were performed to determine the differences according to the demographic characteristics of female football players. As a result of the analysis, it was determined that the Artificial Neural Network (ANN) algorithm had the highest clustering success (96%). The results of the ANN analysis determined the three most important variables in predicting the coaching desires of female football players; It was concluded that (a) Perceived Disability scale (15 statements), (b) Coaching Value scale (10 statements) and (c) Role Modeling scale (5 statements) were the parameters. As a result of the research, according to the results of t-test and ANOVA analysis; The perceived disability perceptions of the athletes who stated that coaching is recognized as a profession were found to be high, and the averages of coaching value, perceived discrimination and role modeling of female athletes were found to be high, depending on whether their trainers were male or female. It has been observed that there is a difference in perceived disability and discrimination perceptions according to the education level and age variable. As a result of the research, it was concluded that the coaching value, discrimination and role model averages of female athletes differ according to the team variable they are in.