Sporcuların algılarına göre farklı kademelerdeki antrenörlerin liderlik seviyeleri ve pedagojik yeterliklerinin karşılaştırılması
Comparison of leadership levels and pedagogical competences of coaches at different levels according to the perceptions of the athletes
  1. Tez No: 700232
  2. Yazar: NİSANUR CANİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ZİYAGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma, farklı branşlardaki sporcuların farklı antrenörlük kademelerindeki antrenörlerinin liderlik seviyelerini ve pedagojik yeterliliklerini algı düzeylerinin arasındaki ilişkiyi incelenmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de 2020-2021 sezonunda farklı branşlardaki aktif lisanslı 14-20 yaş aralığında ulusal, bölgesel, uluslararası 237 kadın 266 erkek sporcu olmak üzere toplam 503 sporcu oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında antrenörlerin pedagojik yeterliliklerinin ölçülebilmesi için Türkçeye uyarlanmış olan ''Antrenör Pedagojik Yeterlik Ölçeği'' ve antrenörlerin liderlik seviyelerini belirlemek için ise Türkçeye uyarlanmış olan Sporcuların Antrenörün Davranışlarını Algılaması" versiyonunun ''Spor İçin Liderlik Ölçeği'' kullanılmıştır. Grupların karşılaştırılmasında sırasıyla; Mann Whitney U, Kruskal Wallis ile Spearman sıralı korelasyon analizleri kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonuçları tüm sporcularda Spor İçin Liderlik Ölçeği ve alt boyutlarından eğitici ve destekleyici liderlik (EDL) ile açıklayıcı ve ödüllendirici liderlik (AÖLL) alt boyutları ile antrenör pedagojik yeterlik ölçeği sosyal destek (SD) alt boyutunda antrenör kademeleri arasında anlamlı farklılıklar olduğunu göstermektedir. Erkek sporcuların Spor İçin Liderlik Ölçeği ile Antrenör Pedagojik Yeterlik Ölçeği alt boyutlarının algılanması antrenör kademeleri arasında farklı değildir. Kadın sporcuların Spor İçin Liderlik Ölçeği EDL, DL ve AÖLL ile Antrenör Pedagojik Yeterlik Ölçeği (APYÖ), pozitif geri bildirim (PGB), SD ve demokratik antrenman iklimi (DAİ) alt boyutlarının algılanması antrenör kademeleri arasında anlamlı düzeyde farklıdır. Antrenör kademeleri ile EDL ve DAİ arasında, cinsiyet ile EDL, Antrenör Pedagojik Yeterlik Ölçeği, destek ve dayanışmanın engellenmesi ve SD arasında, Spor İçin Liderlik Ölçeği ve Antrenör Pedagojik Yeterlik Ölçeği alt boyutları arasında anlamlı ilişki vardır. EDL ve DAİ antrenör kademeleri ile anlamlı ilişkiliyken cinsiyet değişkeni EDL, APYÖ, DDE ve SD ile ilişkili gözükmektedir. Spor İçin Liderlik Ölçeği ile Antrenör Pedagojik Yeterlik Ölçeği alt boyutları arasındaki ilişkiler her iki ölçeğinde farklı isimlerle benzer özellikleri ölçtüğünü göstermektedir. Sonuç olarak, antrenör kademeleri ve cinsiyet değişkenine bağlı Spor İçin Liderlik Ölçeği ve Antrenör Pedagojik Yeterlik Ölçeğinin belirli alt boyutlarında farklılığa yol açmaktadır
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between the leadership levels and pedagogical competencies perception levels of the trainers of the athletes in different branches at different coaching levels. The sample of the study consisted of 503 active licensed athletes in different branches in Turkey in the 2020-2021 season, including national, regional and international 237 female and 266 male athletes between the ages of 14-20. In order to measure the pedagogical competencies of the coaches, the“Trainer Pedagogical Competency Scale”adapted to Turkish was used to collect the data, and the“Leadership for Sports Scale”of the Athletes Perception of the Trainer's Behaviors version adapted into Turkish to determine the leadership levels of the coaches. U, Kruskal Wallis and Spearman sequential correlation analyzes were used. The results of this study show that there are significant differences between trainer levels in the Leadership for Sports Scale and its sub-dimensions, educative and supportive leadership (EDL), and explanatory and rewarding leadership (AÖLL) and social support (SD) sub-dimensions of the coach pedagogical competence scale in all athletes. The perception of male athletes' Leadership Scale for Sports and Coach Pedagogical Competence Scale sub-dimensions is not different between coach levels. The perception of female athletes for the Leadership Scale for Sports EDL, DL and AÖLL, and the Coach Pedagogical Competence Scale (APYS), positive feedback (PGB), SD and democratic training climate (DAİ) sub-dimensions are significantly different between coach levels. There is a significant relationship between coach levels and EDL and DAI, between gender and EDL, Coach Pedagogical Competence Scale, support and solidarity inhibition and SD, and between the sub-dimensions of the Leadership Scale for Sports and the Coach Pedagogical Competence Scale. While EDL and DAI are significantly related to trainer levels, gender variable seems to be related to EDL, APIQ, DDE, and SD. The relationships between the Leadership Scale for Sport and the Coach Pedagogical Competence Scale sub-dimensions show that both scales measure similar characteristics with different names. As a result, it causes differences in certain sub-dimensions of the Leadership Scale for Sports and the Coach Pedagogical Competence Scale depending on the trainer levels and gender variable.