Değişik bölgelerden toplanan myzus persicae (sulz.) populasyonlarının farklı gruptan bazı insektisitlere karşı duyarlılık farklarının belirlenmesi üzerine araştırmalar
Investigations into insecticide resistance in populations of myzus persicae (sulz.) collected from different regions of Turkey aganist various classes of insecticide
- Tez No: 83413
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVAL TOROS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Doktora Tezi DEĞİŞİK BÖLGELERDEN TOPLANAN Myzus persicae (Sulz.) POPULASYONLARININ FARKLI GRUPTAN BAZI İNSEKTİSİTLERE KARŞI DUYARLILIK FARKLARININ BELİRLENMESİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR A. Sibel VELİOĞLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Seval TOROS Jüri: Prof. Dr. Seval TOROS Prof. Dr. M. Oktay GÜRKAN Prof. Dr. İsmail KARACA izmir, Antalya, Ankara ve Adana'dan toplanan Myzus persicae (Sulz.) populasyonlarının insektisitlere dayanıklılığı biyoassay ve biyokimyasal yöntemlerle incelenmiştir. Daldırma biyoassayi ile deltamethrin, pirimicarb ve diazinon uygulanarak tüm populasyonların LCso değerleri belirlenmiştir. Hassas US1L populasyonu ile karşılaştırılarak bulunan dayanıklılık oranları, deltamethrin, pirimicarb ve diazinon için sırasıyla 600.0 ve
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D Thesis INVESTIGATIONS INTO INSECTICIDE RESISTANCE IN POPULATIONS OF Myzuspersicae (Sulz.) COLLECTED FROM DD7FERENT REGIONS OF TURKEY AGAINST VARIOUS CLASSES OF INSECTICIDE A. Sibel VELIOGLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Prof. Dr. Seval TOROS Jury: Prof. Dr. Seval TOROS Prof. Dr. M. Oktay GÜRKAN Prof. Dr. Ismail KARACA Samples of Myzus persicae (Sulz) were collected from Izmir, Antalya, Ankara and Adana, and their response to insecticides investigated using both conventional bioassays and biochemical analysis. LC50 values to deltamethrin, pirimicarb and diazinon were determined for all populations using the aphid-dip bioassay. Resistance ratios were determined by comparing the samples with a standard susceptible strain, and for deltamethrin, pirimicarb and diazinon were found to be 600.0 and