Contemporary modality of cash and voucher assistance (CVA) in humanitarian aid. case study of Syria.
İnsani yardımda çağdaş nakit ve kupon yardımı yöntemi. Suriye vaka çalışması.
  1. Tez No: 834134
  2. Yazar: RAHAF ALKHOURI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ASLI AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: 11111, 12345
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet ve İnsani Yardım Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez, afet ve insani yardım yönetimi bağlamında yapılan Nakit ve Kupon Yardımı (NKY) projelerinin tasarımını ve toplum katılımını, özellikle Suriye bağlamında incelemektedir. Çalışma, nitel analiz kullanarak, NKY projelerinde yer alan insani yardım çalışanlarının görüşlerini röportajlar ve anketler aracılığıyla toplayarak yapılmıştır. Bulgular, projenin tasarımını etkileyen faktörler, toplum katılımının düzeyi ve etkili toplum katılımının elde edilmesinde karşılaşılan zorluklar hakkında ana temalar ortaya koymaktadır. Ayrıca, çalışma proje tasarımında pazar düşüncelerinin ve pazar odaklı yaklaşımların önemini incelemektedir. Bulgular, etkili NKY müdahalelerinin tasarımında, faydalı geri bildirimlerin, paydaş katılımının ve pazar dinamiklerinin dikkate alınmasının önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, Suriye bağlamında faaliyet göstermenin karmaşıklıklarını, bağışçı gereksinimlerini ve lojistik sınırlamaları da dikkate alarak, tam bir toplum katılımının gerçekleştirilmesinde karşılaşılan engelleri ortaya koymaktadır. Çalışma, bu zorlukların üstesinden gelmek ve NKY projelerinin tasarımı ve uygulanmasında yerelleştirme prensiplerinin etkin bir şekilde uygulanmasını sağlamak için daha fazla araştırma ve yenilikçi çözümler gerektiğini belirterek sonuçlanmaktadır. Faydalı sahiplerin tercihlerini, toplum katılımını ve pazar dinamiklerini dikkate alan kapsamlı bir yaklaşım benimsenerek, NKY müdahaleleri faydalı sahiplerin ihtiyaçlarını daha iyi karşılamak ve yerel ekonomik dirençliliği teşvik etmek için tasarlanabilir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the design and community engagement of Cash and Voucher Assistance (CVA) projects, focusing on disaster and humanitarian management point of view, in the Syrian context. The study utilizes qualitative analysis, gathering insights from humanitarian workers involved in CVA projects through interviews and surveys. The findings reveal key themes related to project design and community engagement, shedding light on the factors influencing project design, the level of community participation, and the challenges faced in achieving effective community engagement. Additionally, the study examines the significance of market considerations in project design and the integration of market-based approaches. The findings highlight the importance of incorporating beneficiary feedback, stakeholder engagement, and market dynamics in designing impactful CVA interventions. They also underscore the complexities of operating within the Syrian context, including donor requirements and logistical limitations, which present barriers to achieving full community participation. The study concludes by calling for further exploration and innovative solutions to overcome these challenges and ensure that localization principles are effectively applied in the design and implementation of CVA projects. By adopting a comprehensive approach that considers beneficiary preferences, community input, and market dynamics, CVA interventions can be designed to meet the needs of beneficiaries better and promote local economic resilience.