Mantıkta modalite kavramı ve tarihçesi
The concept of logical modality and its history
- Tez No: 351479
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Modalite çalışmaları Aristoteles ile başlamıştır. Aristoteles'ten günümüze kadar modalite çalışmaları devam etmiştir. 20. yüzyılın ilk yarısında modalite çalışmaları Modal Mantık olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Bu tezin amacı, mantıkta modalite kavramını ve modalite kavramının tarihsel gelişimini incelemek ve değerlendirmektir. Bu çalışmada, öncelikle modalitelerine göre kurulmuş modal önermelerden oluşan Modal Mantık tanımlanmış ve sonra modalite çalışmalarının doğuşu ve gelişimi verilmiştir. Daha sonra ise Antikçağ?da modalite çalışmaları, Ortaçağ?da modalite çalışmaları ve son olarak Yeniçağ ve Günümüzde modalite çalışmaları ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The studies of modality began with Aristotle. From Aristotle to the present day the studies of modality have continued. The studies of modality began to be known as modal logic in the first half of 20th century. The aim of this thesis is to examine and evaluate the concept of modality and its historical process of development in logic. In this study, primarily, modal logic, which consists of modal propositions established acording to modalities, is described and then the birth and development of the studies of modality is provided. Then, respectively, the studies on modality in Ancient, Medieval and finally Modern ages together with the contemporary approaches are presented in detail.