Otel çalışanlarında mobbing ve anksiyete düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between mobbing and anxiety level in hotel employees
- Tez No: 834139
- Danışmanlar: PROF. DR. LUT TAMAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dünyada yaşanan hızlı değişim ile insanlar hayatlarının hemen hemen her alanında ortaya çıkan değişim süreci baskısı ve sonunda insanların bulundukları ortamlarda yaşadıkları baskı unsurlarıyla karşı karşıya bırakmaktadır. Çalışma ortamlarında oluşan psikolojik şiddet çalışanlar açısından sonuçları değerlendiğinde toplumsal, örgütsel ve bireysel olmak üzere olumsuz etkileri de beraberinde getirmektedir. Günümüzde sektör fark etmeksizin iş yerlerinde yoğun olarak psikolojik şiddet durumun yaşandığı gözlemlenmektedir. Çalışma ortamlarında uygulanan mobbing sonucunda anksiyetenin meydana gelmesinde önemli bir rolü bulunmaktadır. Otel işletmelerinin genellikle mevsimlik hizmet veren alanlar olması, insan ilişkilerinin ve emeğin yoğun olmasını, sürekli olarak hizmet verilen bir sistem olması nedeniyle yoğun çalışma temposuna sahip oluşu, çalışanları daha stresli ve şiddete eğilimli hale getirebilmektedir. Çalışmanın 4 ve 5 yıldızlı otellerle sınırlandırılması ise daha kurumsal bir yapıya sahip oldukları varsayımıdır. Mobbing kavramı algıları doğrultusunda, otel işletmelerinde çalışanlar üzerinde mobbing ve anksiyete düzeyi arasındaki ilişki, 4 ve 5 yıldızlı otelde işletmeci yada amirleri veya iş arkadaşları tarafından uygulanan mobbingin anksiyete ile ilişkisi araştırılarak bu durumların kadın çalışanlar ile erkek çalışanlar arasında farklılık olup olmadığının ortaya konulması amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
With the rapid change in the world, people are confronted with the pressure of the change process that occurs in almost every aspect of their lives and eventually the pressure elements that people experience in their environments. When the results of psychological violence in working environments are evaluated in terms of employees, it also brings with it negative effects such as social, organizational and individual. Today, regardless of the sector, it is observed that there is intense psychological violence in workplaces. It has an important role in the occurrence of anxiety as a result of mobbing applied in work environments. The fact that hotel businesses are generally seasonal service areas, human relations and labor are intense, and that they have an intense working tempo due to the fact that they are a system that is constantly served can make employees more stressed and prone to violence. Limiting the study to 4 and 5 star hotels is the assumption that they have a more institutional structure. In line with the perceptions of the concept of mobbing, the relationship between mobbing and anxiety level on employees in hotel enterprises, the relationship between mobbing applied by managers or their supervisors or colleagues in 4 and 5 star hotels, and anxiety, and it is aimed to reveal whether there is a difference between female employees and male employees in these situations.