A mixed-methods study on the concept of teacher preparedness and perceptions on pre-service EFL teacher preparedness to teach
Öğretmen hazırlığı kavramı ve hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin öğretmeye hazır olma algıları üzerine bir karma yöntem çalışması
- Tez No: 834169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Açıklayıcı Araştırma Tasarımı, ile yürütülen mevcut araştırma, öğretmen hazırlığının araştırılması amacıyla yürütülen karma yöntemli bir çalışmadır. Çalışmanın nicel yönü, Öğretmeye Hazırlık Ölçeği aracılığıyla hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin hazırlık düzeylerine odaklanmaktadır. Anadolu Üniversitesi'nde öğrenim gören toplam 61 son sınıf Türk İngilizce öğretmeni adaylarına uygulanmıştır. Ayrıca, araştırmanın nitel yönü 'hazır bulunuşluk' kavramını ve hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin hazırlık düzeylerini etkileyen faktörleri araştırmayı amaçlamaktadır. Veriler, İngilizce öğretmen adayları ve fakülte öğretim görevlilerinde yarı yapılandırılmış görüşme oturumları yoluyla toplanmıştır. Yarı yapılandırılmış mülakat oturumları, 18 öğretmen adayı ve 8 öğretim görevlisi ilen çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir. Nicel analiz, öğretmen adaylarının kendilerini İngilizce öğretmek için 'iyi hazırlanmış' olarak algıladıklarını göstermiştir. Hizmet öncesi öğretmenlerin algılanan hazırlığının uygulama/staj, öğretmen eğitimi programı, kişisel faktörler ve eğitim politikasından etkilendiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Conducted with Explanatory Research Design, the current research is a mixed-methods study conducted to investigate pre-service teacher preparedness. The quantitative aspect of the study focuses on the preparedness levels of pre-service EFL teachers via Preparedness to Teach Scale. It was applied to a total of 61 Turkish senior pre-service EFL teachers studying at Anadolu University. Additionally, qualitative aspect of the research aims at investigating the concept of 'preparedness to teach' and factors affecting pre-service EFL teachers' preparedness levels. The data was collected through semi-structured interview sessions with pre-service teachers (PT) and faculty instructors (FI). A total of 18 PTs and 8 faculty instructors took part in the semi-structured interviews online. The quantitative analysis showed that senior Turkish pre-service EFL teachers perceive themselves as 'well-prepared' to teach English. The semi-structured interview analysis regarding the meaning of 'preparedness to teach' outlines some core components as interpersonal skills, preparation beforehand, pedagogical knowledge/ skills, and dispositions/ personal qualities. The perceived preparedness of pre-service teachers is found to be impacted by practicum/ internship, teacher education program, personal factors, and education policy.