Esnek çalışma uygulamalarının çalışanların motivasyon ve tükenme davranışları üzerine etkisi: Teknoloji sektöründe bir inceleme
The impact of flexible work practices on employee effect motivation and burnout behaviors: A study in the technology sector
  1. Tez No: 834193
  2. Yazar: KADİR SELAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU AYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kayseri Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüz dünyasında teknoloji sektörü oldukça önemlidir. Teknolojiye yapılan yatırımlar da bu durumla orantılı olarak gün geçtikçe de artmaktadır. Yapılan bu yatırımların sürdürülebilir olması için insan faktörü oldukça stratejik bir yere sahiptir. En önemli sermayesi insan olan teknoloji sektöründe son yıllarda esnek çalışma uygulamalarına ilgi artmış, pandemiden sonra bu modele olan ilgi kalıcı hale gelmeye başlamıştır. Bu çalışmada, esnek çalışma uygulamalarını uygulayan teknoloji sektörü çalışanlarının motivasyon ve tükenmişlik üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda teknoloji sektörü çalışanlarından toplamda 189 bin kişilik evrenden 375 esnek çalışma uygulamasına tabi çalışana ulaşılmıştır. Motivasyon, tükenmişlik ve esnek çalışma ölçekleri kullanılarak oluşturulan anket çalışmasında elde edilen veriler SPSS 23 programında analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları neticesinde, esnek çalışmaya tabi teknoloji sektörü çalışanlarının, tükenme davranışları üzerinde negatif bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte teknoloji sektörü çalışanlarında esnek çalışma uygulamalarının uygulanması sonucunda motivasyonlarının da arttığı da gözlemlenmiştir. Araştırma kapsamında elde edilen bir diğer sonuç ise teknoloji sektörü çalışanlarının motivasyonlarının tükenme davranışları üzerinde negatif yönlü bir etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre“esnek çalışmanın, tükenmişlik üzerinde motivasyonun aracılık ilişkisi olduğu”yönündeki temel hipotezi destekleyici bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, the technology sector is of great importance. Investments in technology have been increasing proportionally over time. In order for these investments to be sustainable, the human factor must hold a strategic position. In the technology sector, where the most valuable asset is its people, interest in flexible working practices has grown in recent years, and after the pandemic, this interest has become more permanent. This study aims to investigate the effects of flexible working practices on motivation and burnout among technology sector employees. A total of 375 employees subject to flexible working practices were reached from a population of 189,000 workers in the technology sector. The data obtained through a questionnaire using motivation, burnout, and flexible working scales were analyzed using SPSS 23 software. The research results indicate a negative effect of flexible working practices on burnout behavior among employees in the sector. Additionally, it was observed that the implementation of flexible working practices in the technology sector leads to an increase in employee motivation. Another finding of the study is that the motivation of technology sector employees has a negative effect on their burnout behavior. Another finding obtained in the scope of the research is that the motivation of technology sector employees has a negative impact on burnout behaviors. According to the analysis results, it was found that“flexible work has a mediating relationship on burnout through motivation,”supporting the main hypothesis.